USA i Rosja przyrzekają kontynuować redukcję broni nuklearnej
Rządy USA i Rosji obiecały obustronne kontynuowanie redukcji broni nuklearnej dalekiego zasięgu, zgodnie z układem START z 1991 roku, zawartym przez Amerykanów jeszcze ze Związkiem Radzieckim.
Układ ten, przewidujący zmniejszenie arsenału nuklearnych rakiet międzykontynentalnych o jedną trzecią, wygasa w grudniu 2009 r.
Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wydali wspólne oświadczenie, że mają zamiar dalej redukować ten arsenał "do najniższego możliwego poziomu zgodnie z wymogami bezpieczeństwa swych krajów i zobowiązaniami sojuszniczymi".
Ogólnikowa deklaracja obojga szefów dyplomacji nastąpiła nazajutrz po spotkaniu prezydentów USA i Rosji George'a W. Busha i Władimira Putina w Kennebunkport w stanie Maine.
Oba kraje przyrzekły także rozszerzyć współpracę w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii atomowej i ułatwiać jej pozyskiwanie przez kraje rozwijające się, przy jednoczesnym staraniach, aby nie była ona wykorzystywana do produkcji broni atomowej.
W sprawie tej wydano wspólne oświadczenie, opublikowane przez Biały Dom.
"Jesteśmy zdecydowani odgrywać aktywną rolę w udostępnianiu energii nuklearnej dla szerokiego grona zainteresowanych krajów, zwłaszcza rozwijających się, pod warunkiem, że zostanie osiągnięty wspólny cel zapobiegania proliferacji broni nuklearnej" - czytamy w oświadczeniu.
USA i Rosja obiecały w nim wspólną pomoc dla tych krajów w finansowaniu budowy elektrowni atomowych, w tym także za pośrednictwem międzynarodowych instytucji finansowych, oraz pomoc techniczną w zakresie szkolenia personelu i opracowania przepisów bezpieczeństwa.
Tomasz Zalewski