Trwa ładowanie...
d4krgml

USA i Rosja nie porozumiały się ws. Iraku

Sekretarz stanu USA Colin Powell i rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow nie zdołali się porozumieć w sprawie nowej rezolucji ONZ dotyczącej Iraku - poinformował w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu, Richard Boucher.

Share
d4krgml

USA zabiegają o przyjęcie przez ONZ nowej rezolucji w sprawie Iraku, która pozwoliłaby znieść ograniczenia na dostawy towarów cywilnych do Iraku, lecz jednocześnie pozwoliłaby skutecznie kontrolować napływ do tego kraju towarów, które mogą mieć zastosowanie wojskowe, zwłaszcza w postaci broni masowego rażenia.

Stany Zjednoczone już dwukrotnie w tym roku próbowały przeforsować taką rezolucję, lecz - wobec sprzeciwu Moskwy - musiały zgodzić na realizowany dotąd program "ropa za żywność". Pozwala on Irakowi kupować za część wpływów z eksportu ropy naftowej żywność i leki dla ludności cywilnej, pod ścisłą kontrolą ONZ.

Rzecznik dodał, że wciąż trwają próby osiągnięcia porozumienia, które sprawiłoby, że Rosja doszlusowałaby do innych członków "stałej piątki". Mowa o pięciu stałych członkach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rzecznik Departamentu Stanu zaznaczył, że USA pragną także powrotu do Iraku międzynarodowych inspektorów, o czym wcześniej tego dnia mówił prezydent George W. Bush.

Bush wezwał dyktatora Iraku Saddama Husajna, by wpuścił do swego kraju inspektorów ONZ, szukających broni masowej zagłady. Irak wydalił inspektorów ONZ w grudniu 1998 roku, a rok później odrzucił rezolucję ONZ wzywającą do zniesienia sankcji wobec Bagdadu, jeśli inspekcje zostaną wznowione. (mk)

d4krgml

Podziel się opinią

Share
d4krgml
d4krgml
Więcej tematów