USA i Korea Płd. apelują do Phenianu o zamknięcie reaktora
USA i Korea Południowa zaapelowały do Phenianu o jak najszybsze wszczęcie procedur
zamykania reaktora w ośrodku jądrowym w Jongbion, zgodnie z
porozumieniem z 13 lutego.
12.04.2007 | aktual.: 12.04.2007 11:20
Apel obu państw przedstawił na spotkaniu z dziennikarzami w Seulu amerykański wysłannik na rozmowy atomowe z Koreą Północną Christopher Hill, kończący wizytę w Korei Południowej.
Podkreślił, że po uwolnieniu w środę funduszów północnokoreańskich, zamrożonych w ramach sankcji USA w banku w Makau, zlikwidowana została ostatnia przeszkoda, opóźniająca rozpoczęcie przez Phenian demontażu programu atomowego.
Korea Północna uzależniała przewidziane w lutowym porozumieniu "zawieszenie" programu atomowego od uwolnienia zablokowanych funduszy.
Mimo twierdzeń strony amerykańskiej, że suma 25 mln dolarów, zgromadzona przez Koreę Północną na kontach Banco Delta Asia w Makau, została uwolniona, wszystko wskazuje na to, iż Phenian nadal nie jest w stanie podjąć tych pieniędzy.
Jak wyjaśnia agencja ITAR-TASS, choć władze Makau potwierdziły zdjęcie blokady z północnokoreańskich kont, nadal istnieją "techniczne problemy", uniemożliwiające wycofanie pieniędzy. Rozwiązanie tych problemów może zająć "nawet kilka dni" - pisze rosyjska agencja.
Chodzi o około dziesięć z 52 prowadzonych przez Banco Delta Asia północnokoreańskich rachunków, zamrożonych na wniosek amerykański w końcu 2005 r. Do korzystania z tych rachunków upoważnieni byli konkretni obywatele Korei Północnej, przebywający wówczas w Makau. Później opuścili oni to terytorium, nie ustanawiając pełnomocników.
Zmarł też właściciel jednego z największych kont - dyrektor generalny północnokoreańskiego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego i obecnie nie wiadomo, kto jest upoważniony do dysponowania sumami, znajdującymi się na koncie.
Rosyjska agencja zwraca też uwagę, że zapewne mało który bank zdecydowałby się na przejęcie kont północnokoreańskich od banku w Makau. Stany Zjednoczone uwolniły bowiem zgromadzoną na nich sumę, ale nie wycofały oskarżenia, że pieniądze pochodzą z nielegalnych machinacji Phenianu - narkobiznesu lub puszczania w obieg fałszywych dolarów.
Bank z Makau znajduje się też nadal na amerykańskiej czarnej liście instytucji finansowych podejrzewanych o pranie brudnych pieniędzy, co oznacza zakaz prowadzenia przez banki i firmy z USA jakichkolwiek transakcji z Banco Delta Asia.
Zgodnie z porozumieniem zawartym 13 lutego w toku sześciostronnych rokowań (prowadzonych w Pekinie przez obie Koree, USA, Chiny, Rosję i Japonię), Phenian powinien zamrozić realizowany program atomowy do 14 kwietnia. Korea Północna uzależniała realizację porozumienia od odmrożenia 25 mln dolarów zablokowanych w Makau.