Trwa ładowanie...

USA i Chiny uzgodniły projekt nowych sankcji dla Korei Północnej

• Stany Zjednoczone i Chiny uzgodniły projekt rezolucji nakładającej na Koreę Północną nowe sankcje
• Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpatrzy je w najbliższych dniach
• Sankcje są odpowiedzią na przeprowadzenie 6 stycznia przez Koreę Północną czwartego testu broni jądrowej
• Na razie nie wiadomo, jakie rozwiązania znalazły się w projekcie rezolucji

Share
USA i Chiny uzgodniły projekt nowych sankcji dla Korei Północnej
Źródło: AFP, Fot: YONHAP
d45e0at

Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków.

USA i Chiny, które dysponują prawem weta, miały do tej pory różne poglądy w kwestii, jak ostra ma być reakcja Rady Bezpieczeństwa na ostatnią próbę jądrową Pjongjangu.

d45e0at

Według źródeł dyplomatycznych w ONZ projekt rezolucji ws. nowych sankcji wobec Korei Północnej ma zostać poddany pod głosowanie już w najbliższych dniach.

Na razie nie wiadomo, jakie rozwiązanie znalazło się w tekście projektu, jednak dyplomaci mówią o "zdecydowanych krokach". Rozszerzono też listę osób i agend rządowych objętych sankcjami.

W ostatnim czasie Pekin zdradzał oznaki większego zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Jednak Chiny nadal uznawane są za głównego sojusznika Korei Płn. Chiny obawiają się społecznych i politycznych konsekwencji załamania się północnokoreańskiego reżimu.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym - jądrowego.

d45e0at

Podziel się opinią

Share
d45e0at
d45e0at
Więcej tematów