USA i Chiny razem przeciw nowej Radzie Bezpieczeństwa
Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły
porozumienie w sprawie zablokowania rozszerzeniu Rady
Bezpieczeństwa ONZ, za którym opowiadają się Brazylia, Niemcy,
Japonia i Indie (G-4) - poinformował ambasador Chin w
Narodach Zjednoczonych.
Do zawarcia umowy doszło we wtorek, kiedy spotkali się reprezentujący stronę chińską Wang Guangya i nowo mianowany amerykański ambasador w ONZ John Bolton. Według Waszyngtonu i Pekinu, inicjatywa G-4 podzieliłaby liczące 191 członków Narody Zjednoczone; aby rozszerzyć RB wymagane jest poparcie dwóch trzecich krajów członkowskich.
Wang, który deklarował wcześniej, że obecnie w składzie Rady istnieje dysproporcja w reprezentacji państw rozwiniętych i rozwijających się, zaznaczył, iż celem Chin i USA jest ewentualne rozszerzenie Rady w sposób akceptowany dla wszystkich państw ONZ.
Cztery kraje - Brazylia, Niemcy, Japonia i Indie - zaproponowały rozszerzenie składu Rady Bezpieczeństwa do 25 państw (obecnie jest 15). Liczba stałych członków miałaby być zwiększona o sześć państw - poza wymienionymi status taki uzyskałyby dwa, nie wytypowane jeszcze, kraje afrykańskie. Stałe członkostwo Rady Bezpieczeństwa ONZ wiąże się z prawem weta, ale cztery aspirujące do niej kraje byłyby skłonne zrezygnować z tego prawa na kilkanaście lat.