Trwa ładowanie...

USA. Huragan Sally zaatakował. "4 miesiące deszczu w 4 godziny"

USA. Huragan Sally uderzył w Stany Zjednoczone. Niszczycielski żywioł wywołał znaczne podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część mostu drogowego. Tysiące mieszkańców zostało pozbawionych dostępu do elektryczności. Z ulewnymi deszczami w dalszym ciągu walczy wschodnia Alabama i zachodnia Georgia.

Share
USA. Huragan Sally uderzył w Stany Zjednoczone
USA. Huragan Sally uderzył w Stany ZjednoczoneŹródło: PAP, Fot: DAN ANDERSON
d464f97

Jak informuje amerykańska telewizja "CNN", w środę setki ludzi w pobliżu granicy między Florydą a Alabamą było ratowanych przed powodziami wywołanymi huraganem "Sally".

- W Pensacoli mieliśmy 30 cali deszczu - ponad 30 cali, co daje cztery miesiące deszczu w ciągu czterech godzin - powiedziała w środę Ginny Cranor, szefowa Straży Pożarnej w Pensacola na Florydzie. Niektóre ulice przypominały potoki, a woda zakrywała niemalże w całości stojące na posesjach samochody.

d464f97

Pensacola i inne części Florydy oraz Alabamy zostały zalane przez powodzie. Rzeki zbliżały się do niebezpiecznego poziomu, a w wielu hrabstwach obowiązywała godzina policyjna, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

Pieniądze dla polityków. Bogdan Zdrojewski: liczę, że nie popełnimy błędu

USA. Huragan Sally doprowadził do "historycznej katastrofy"

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) przekazało, że huragan doprowadził do "historycznej i katastrofalnej w skutkach powodzi”. W hrabstwie Escambia należącym do Pensacola, co najmniej 377 osób zostało uratowanych z zalanych dzielnic.

Gwałtowny wiatr towarzyszący huraganowi zniszczył most drogowy w Pensacoli. Z kolei na plaży w Orange Beach w Alabamie niszczycielski żywioł zmiótł część molo.

d464f97

Na południu USA ponad 500 tys. mieszkańców pozostało pozbawionych dostępu do elektryczności, w tym ponad 200 tys. w Alabamie.

USA. Sally zaatakował w środę rano

Huragan Sally uderzył w wybrzeże stanu Alabama w środę rano (w Polsce była wówczas godzina 11.45). Początkowo żywioł nieco osłabł i był huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej skali. Jednak jego niszczycielskie żniwo było widoczne w południowych stanach tuż przed zapadnięciem nocy.

Z informacji BBC wynika, że wielu miejscach w Alabamie i na Florydzie Sally towarzyszyły obfite opady deszczu, które powodowały podtopienia.

W miarę przesuwania się frontu na północ wiatr słabł. Obecnie Sally nie jest już huraganem, lecz burzą tropikalną. Sally nadal powoduje ulewne deszcze we wschodniej Alabamie i zachodniej Georgii. Przypomnijmy, że Sally jest 18. sztormem, jaki uderzył w tym roku na Atlantyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: CNN, BBC

d464f97

Podziel się opinią

Share
d464f97
d464f97
Więcej tematów