Trwa ładowanie...
26-06-2013 22:00

USA grożą Ekwadorowi: nie nagradzamy za złe postępowanie

Minister obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że ujawnienie przez Edwarda Snowdena materiałów wywiadowczych (programu inwigilacji elektronicznej) było poważnym naruszeniem prawa Stanów Zjednoczonych i wyrządziło szkodę bezpieczeństwu narodowemu.

USA grożą Ekwadorowi: nie nagradzamy za złe postępowanieŹródło: PAP/EPA, fot: Glenn Greenwald, Laura Poitras
d3wk3or
d3wk3or

- Mam nadzieję, że Rosjanie postąpią właściwie i przekażą Snowdena Stanom Zjednoczonym. (Snowden) złamał prawo - powiedział Hagel na konferencji prasowej w Pentagonie. Dodał, że trwa szacowanie szkód, jakie wyrządziły informacje ujawnione przez Snowdena, ale że nie ma wątpliwości, iż dopuścił się on poważnego naruszenia bezpieczeństwa USA.

Rząd USA oskarżył Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej.

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie potwierdził, że Snowden przebywa w strefie tranzytowej portu lotniczego Szeremietiewo w Moskwie. Oświadczył też, że nie zostanie on przekazany Stanom Zjednoczonym. Putin podkreślił, że Rosja nie ma z USA umowy o ekstradycji.

W środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj nie ma żadnych pretensji do Snowdena i że ten były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych może bez przeszkód odlecieć z Moskwy w dowolnym kierunku.

d3wk3or

Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii lotniczych Aerofłot. Wystąpił już o azyl do władz Ekwadoru, a także - jak informował demaskatorski portal WikiLeaks - Islandii. Azyl zaoferowała mu też Wenezuela.

Senator: sprawa Snowdena zdecyduje o statusie handlowym Ekwadoru

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA ostrzegł, że jeśli Ekwador przyzna azyl polityczny Edwardowi Snowdenowi, poważnie zagrożony będzie preferencyjny status tego kraju w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

- Nasz rząd nie będzie nagradzał krajów za złe postępowanie - oświadczył demokratyczny senator z New Jersey Robert Menendez. Wyjaśnił, że może zabiegać o nieprzedłużenie umów handlowych, które zapewniają Ekwadorowi m.in. bezcłowy dostęp do amerykańskiego rynku; oba programy wygasają pod koniec lipca i będą wymagały przedłużenia obowiązywania w Kongresie.

Senator wezwał także Rosję, by nie udzielała Amerykaninowi schronienia i wydała go władzom USA. - Edward Snowden jest zbiegiem, który naraził bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jego działania zasługują na osądzenie, a nie pochwały - zaznaczył.

d3wk3or

Snowden, były pracownik CIA, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl; obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał w niedzielę z Hongkongu.

Ostro o roli mediów w sprawie Snowdena wypowiedział się prezydent Ekwadoru Rafael Correa, któremu dziennik "Washington Post" zarzucił stosowanie podwójnych standardów, polegających na przychylności wobec Snowdena przy jednoczesnym tłumieniu krytyki we własnym kraju.

- Udało im się skoncentrować uwagę na Snowdenie i "złych" krajach, które go "popierają", doprowadzając do tego, że zapomnieliśmy o wszystkich strasznych rzeczach, wyrządzonych Amerykanom i całemu światu, które on ujawnił - oświadczył Correa.

d3wk3or

Władze Ekwadoru zaprzeczyły też oficjalnie doniesieniom, jakoby Snowden otrzymał od tego kraju "dokument uchodźcy", z którym miał opuścić Hongkong; informacje takie przekazał kilka dni wcześniej założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange.

Niewymieniona z nazwiska rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości USA poinformowała, że na wniosek Waszyngtonu o aresztowanie Snowdena Hongkong odpowiedział formalną prośbą o doprecyzowanie drugiego imienia Amerykanina. Według rzeczniczki dane Snowdena były powszechnie znane, zatem postępowanie Hongkongu stanowiło "zwyczajny pretekst, by nie zareagować na wniosek o areszt".

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

d3wk3or
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wk3or
Więcej tematów