USA. Nowe informacje ws. COVID-19. Badacze ostrzegają przed udarami mózgu
Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż osoby z ogólnej populacji. Co więcej, odkrycie to pokazuje, że na udary mogą bardziej być narażeni młodzi pacjenci, którzy mogą udar przechodzić ciężej.
Jak wynika z badań przeprowadzanych przez naukowców z z Geisinger Healt System w Stanach Zjednoczonych, "wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg" - podaje PAP, powołując się na pismo "Stroke".
"Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób z udarami, niż w ogólnej populacji" - ostrzega agencja.
W ramach badania zebrano dane wśród 432 pacjentów z 17 krajów, u których zdiagnozowano COVID-19 i udar mózgu.
Dr Grzesiowski wyjaśnia, kto i dlaczego powinien zostać obowiązkowo zaszczepiony przeciwko COVID-19
"Okazało się, że wśród osób chorych na COVID-19 częściej występują udary niedokrwienne spowodowane niedrożnością dużej tętnicy mózgowej (LVO) niż w ogólnej populacji. Udary te są związane z cięższym przebiegiem i poważniejszymi objawami. W grupie chorej na COVID-19 niemal 45 proc. stanowiły udary z niedrożnością dużej tętnicy, podczas gdy w ogólnej populacji odsetek ten jest oceniany na 24 proc. do 38 proc" - napisano.
Niepokojące wyniki badań naukowców z USA
Ponadto, w grupie pacjentów z COVID-19 i z udarem niedokrwiennym większy odsetek osób był w młodszym wieku. Ponad jedna trzecia nie miała 55 lat, a niemal połowa mniej niż 65 lat.
- Nasze wstępne dane wskazują, że ogólny odsetek udarów mózgu wśród chorych na COVID-19 jest niski (…). Jednak nowe wyniki dowodzą, że są pewne grupy pacjentów, na przykład pacjenci młodsi, którzy są nim poważniej dotknięci – skomentowała współautorka pracy.