USA: budowa tarczy antyrakietowej
Wygaśnięcie układu o systemach obrony przeciwrakietowej (ABM) z 1972 r. otworzyło drogę do rozpoczęcia prac związanych z budową przez USA tarczy antyrakietowej i prowadzenia futurystycznych testów rakietowych.
14.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uroczysta inauguracja prac odbędzie się w sobotę w Fort Greely na Alasce, gdzie Amerykanie wykopią silosy dla urządzeń przechwytujących. Prezydent George W. Bush zamierza tu stworzyć do września 2004 r. testowe pole dla urządzeń przechwytujących systemu obrony antyrakietowej.
O jednostronnym wycofaniu się z ABM, USA poinformowały Moskwę sześć miesięcy temu. O godz. 6.00 polskiego czasu w piątek traktat formalnie przestał obowiązywać.
Na tę samą godzinę Agencja Obrony Antyrakietowej Pentagonu zaplanowała zestrzelenie przy pomocy urządzenia przechwytującego umieszczonego na pokładzie krążownika USS Lake Erie, z systemem naprowadzania Aegis, pozorowanej głowicy, wystrzelonej z bazy Kauai na Hawajach.
Próba z zestrzeleniem rakiety balistycznej, przeprowadzona na morzu była dopuszczalna również w czasie obowiązywania układu ABM, a termin obecnej próby był zwykłym zbiegiem okoliczności - powiedział rzecznik Agencji Chris Tylor.
Ministerstwo Obrony oświadczyło w czwartek, że lokalizacja w Fort Greeley próbnego pola systemu przechwytującego rakiety w środkowej fazie lotu (GMD) nie oznacza, że będzie to miejsce rozmieszczenie przyszłego systemu operacyjnego. Jednak środkowa Alaska byłaby optymalną lokalizacją systemu, jeżeli zostanie podjęta decyzja o rozmieszczeniu GMD.
Rzecznik Białego Domu Ari Fleischer powiedział w czwartek, że prezydent Bush chce doprowadzić do stworzenia tarczy rakietowej (systemu NMD) jak najszybciej, aby chronić Amerykanów i nasze (USA) siły rozmieszczone za granicą przed narastającym ryzykiem ataku ze strony terrorystycznych państw lub terrorystów dysponujących bronią masowego rażenia. (jask)