Trwa ładowanie...
15-01-2008 21:10

"USA bardziej gotowe do spełnienia polskich postulatów"

Przebywający z wizytą w USA minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział po rozmowach z rządem amerykańskim, że jest on bardziej gotowy niż przedtem do spełnienia polskich postulatów stawianych w związku z planem umieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

"USA bardziej gotowe do spełnienia polskich postulatów"Źródło: PAP/EPA
d22dszw
d22dszw

Bardzo cieszy mnie, i to jest chyba najważniejszy wynik tej wizyty, że strona amerykańska widzi możliwość rozmowy na temat swojego udziału w procesie modernizacji polskich sił zbrojnych. Amerykanie są skłonni rozmawiać na temat wsparcia dla modernizacji technicznej naszych sił - powiedział minister na konferencji prasowej, po spotkaniu z szefem Pentagonu Robertem Gatesem.

Klich dodał, że po swoich rozmowach dostrzega w rządzie USA większą niż poprzednio gotowość do rozmów o pomocy amerykańskiej w tej modernizacji - zwłaszcza we wzmocnieniu polskich sił powietrznych.

Pomoc taką - np. w postaci dostarczenia Polsce rakiet Patriot - nowy rząd RP stawia jako jeden z warunków zgody na umieszczenie w Polsce bazy systemu obrony antyrakietowej (MND), czyli popularnie: "tarczy".

Min. Klich przypomniał też, że Polska chce również zawarcia z USA dodatkowej dwustronnej umowy wojskowej podobnej do tych, jakie Waszyngton ma np. z Włochami i Turcją.

d22dszw

Szef MON rozmawiał z zastępcą sekretarza stanu Johnem Negroponte i dyrektorem wydziału europejskiego w Departamencie Stanu, Danielem Friedem, a także odbył rozmowy w Kongresie.

Polskie postulaty - jak przypomniał - wynikają z przekonania, że należy "skutecznie zbilansować" skutki ewentualnej decyzji o umieszczeniu elementów tarczy w Polsce, tzn. "jej koszty i zyski".

Nowy rząd - w odróżnieniu od poprzedniego, który zgadzał się na tarczę bezwarunkowo - ma wątpliwości, czy tarcza w Polsce rzeczywiście zwiększy bezpieczeństwo kraju, ponieważ jej ewentualna lokalizacja wystawia go na nowe zagrożenia.

Przedstawiciele rządu mówili w tym kontekście m.in. o zaostrzeniu stosunków z Rosją i o możliwości ataku terrorystycznego. Amerykańska pomoc we wzmocnieniu obrony powietrznej zabezpieczałaby przed tymi zagrożeniami.

d22dszw

Szef MON rozmawiał w Kongresie, m.in. z Helen Tauscher, demokratyczną przewodniczącą komisji Izby Reprezentantów, która rozdziela środki z budżetu.

Zapewniła mnie ona, że także ewentualna przyszła demokratyczna administracja będzie zainteresowana kontynuowaniem projektu tarczy i że Amerykanie mają wolę rozmawiania na temat swego udziału w modernizacji polskiej armii - powiedział min. Klich.

Kilka komisji Kongresu, zdominowanych obecnie przez Demokratów, obcięło jednak w ub. roku fundusze na tarczę antyrakietową w Polsce.

d22dszw

Min. Klich rozmawiał również w Pentagonie o udziale polskich wojsk w operacjach w Iraku i Afganistanie. Rząd premiera Tuska zapowiedział wycofanie wojsk z Iraku do końca października tego roku.

Rząd USA chciałby, aby wycofanie głównej części polskiego kontyngentu odbyło się jak najpóźniej. Rozważymy tę propozycję - powiedział minister.

W Afganistanie rząd RP planuje wstępnie zwiększenie polskiego kontyngentu o 400 żołnierzy - wzrósłby on wtedy do ok. 1600 żołnierzy. Minister Klich powiedział, że plany te dobrze harmonizują z planami USA, które zdecydowały już o wysłaniu do Afganistanu dodatkowych żołnierzy.

d22dszw

Z moich rozmów wynika jedno: Stany Zjednoczone chcą kontynuowania strategicznej współpracy z Polską w dziedzinie bezpieczeństwa. Z ministrem Gatesem potwierdziliśmy obopólną wolę kontynuowania tej współpracy - oświadczył minister.

Klich odwiedzi jeszcze w środę bazę marynarki wojennej w Norfolk w stanie Wirginia. Jest to pierwsza wizyta w USA wysokiego rangą przedstawiciela rządu premiera Tuska. (sm)(pp)

Tomasz Zalewski

d22dszw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22dszw
Więcej tematów