Trwa ładowanie...
ambasador

USA. Ambasador Wielkiej Brytanii zrezygnował ze stanowiska

Brytyjski ambasador Kim Darroch zrezygnował ze stanowiska w Waszyngtonie. To efekt wycieku korespondencji, w którym dyplomata miał określić prezydenta Donalda Trumpa jako "niepewnego".

Share
USA. Ambasador Wielkiej Brytanii zrezygnował ze stanowiska
Źródło: East News, fot: eastnews
d7rpnbd

- Od czasu wycieku oficjalnych dokumentów z ambasady pojawiło się wiele spekulacji dotyczących mojej pozycji i czasu trwania mojej kadencji. Chcę położyć kres plotkom. Obecna sytuacja uniemożliwia mi wykonywanie mojej roli, tak jakbym tego chciał – napisał ambasador.

List z rezygnacją ambasador przesłał do resortu spraw zagranicznych, który opublikował treść dokumentu.

Media ujawniły treść depesz, w których dyplomata nazwał prezydenta USA "nieudolnym" i "niekompetentnym". Oficjalne dokumenty ujawnił "Daily Mail". Brytyjski MSZ nie zaprzeczył tym doniesieniom. "Ambasadorom płaci się za szczerość" - stwierdza resort.

d7rpnbd

"Nie wierzymy, że ta administracja kiedykolwiek będzie znacznie bardziej normalna, mniej dysfunkcyjna, mniej nieprzewidywalna, mniej rozdarta między frakcjami i mniej niezdarna i nieudolna w dziedzinie dyplomacji" - pisał z Waszyngtonu Kim Darroch.

Brytyjski ambasador po pierwszym półroczu prezydentury Trumpa pisał o tym, że "commander-in-chief" w swoich przemówieniach podaje fałszywe dane i zmyślone statystyki. Darroch w depeszach ujawnionych przez "Daily Mail" dawał także wskazówki brytyjskiemu rządowi jak postępować wobec 45. prezydenta USA. "Należy wychwalać go za to, co ostatnio zrobił. Kiedy to możliwe należy mówić o jego zwycięstwach" - pisał dyplomata.

Donald Trump w serii ostrych wpisów na Twitterze skrytykował ambasadora Wielkiej Brytanii Kima Darrocha oraz premier kraju Theresę May.

"Nie znam ambasadora, ale nie jest on lubiany w USA i nie myśli się o nim dobrze. Nie będziemy już utrzymywać z nim kontaktów" - zapowiedział niemal natychmiast po publikacji treści depesz prezydent Donald Trump.

d7rpnbd

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rzecznik prezydenta komentuje ostrą wymianę zdań pomiędzy liderami PO a Beatą Szydło

d7rpnbd

Podziel się opinią

Share
d7rpnbd
d7rpnbd
Więcej tematów