Urząd Skarbowy: PIT za 2018 rok urząd wypełni za ciebie
W 2019 r. czeka nas prawdziwa rewolucja. Podatników rozliczających się według PIT-37 i PIT-38 za ubiegły rok może rozliczyć Urząd Skarbowy.
08.01.2019 | aktual.: 08.01.2019 15:02
Urząd Skarbowy: zmiany w rozliczeniach PIT
W nowym roku podatników czeka prawdziwa rewolucja. Urząd wypełni zeznanie podatkowe za osoby zatrudnione na etat, umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, bądź kombinację tych umów. Szacuje się, że dotyczyć to może nawet 22 miliony Polaków.
Usługa automatycznego rozliczenia przez Urząd Skarbowy będzie dostępna od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. Rozliczenia zostaną wypełnione na podstawie informacji, jakie urząd dostanie od płatnika, czyli pracodawcy. Zaś płatnicy mają czas na przesłanie dokumentów do końca stycznia.
W przypadku rozliczeń za 2018 r. zeznania będą dostępne dla podatników (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej), składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.
Według dotychczasowych zasad rozliczają się natomiast osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz osoby rozliczające wynajem mieszkania na PIT-28. Choć od kolejnego roku podatkowego również ci podatnicy będą rozliczać się na nowych zasadach.
Przygotowanie zeznań podatkowych przez Krajową Administracje Skarbową
Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można:
- zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT;
- w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT;
- zmodyfikować (np. w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS OPP, której chce przekazać 1 proc. podatku) lub/i uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (o kwotę przychodu uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, poniesione koszty uzyskania przychodu związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też np. odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków związanych z użytkowaniem Internetu, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT;
- odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.
- Jeżeli podatnik z zeznaniem nic nie zrobi, czyli nie będzie go poprawiał, a z obliczeń będzie wynikało, że jest podatek do zapłaty, to po terminie składania zeznań, czyli po 30 kwietnia, urzędy mają czas do końca maja przesłać podatnikowi informację o kwocie, jaka jest do zapłaty - mówi Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów, cytowana przez Polskie Radio. Taka osoba ma 7 dni na wpłatę i jeśli nie przekroczy tego terminu, nie będą naliczane odsetki od zwłoki.