Urząd Morski w Słupsku będzie zamknięty – zdecydował rząd. Związkowcy protestują

Rząd chce zlikwidować Urząd Morski w Słupsku. Związkowcy sprzeciwiają się tej decyzji. Sprawdź, jakie urząd ma kompetencje i jakie będą skutki jego zamknięcia.

Urząd Morski w Słupsku będzie zamknięty – zdecydował rząd. Związkowcy protestują
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Kaminski/East News

Urząd Morski w Słupsku do zamknięcia. Jakie ma kompetencje?

Urząd Morski w Słupsku ma zostać zlikwidowany 1 stycznia 2020 roku. Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Na razie nie podpisał się pod nim Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Likwidacja urzędu wiąże się z reformą administracji morskiej. W sprawie zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku trwają konsultacje międzyresortowe z udziałem premiera, członków gabinetu oraz wojewodów: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Urząd Morski w Słupsku zajmuje się takimi sprawami, jak zagospodarowanie portów, remont nabrzeży i umocnień portowych, modernizacja przystani, współpraca ze Strażą Graniczną i Marynarką Wojenną, inspekcja statków, ochrona środowiska (na przykład wydawanie pozwoleń na zatapianie w morzu substancji ze statków).

Według strony portalmorski.pl w wyniku zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku pracę może stracić nawet 1/3 pracujących tam urzędników. Decyzję jako "tragiczną" określił w oświadczeniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy.

Urząd Morski w Słupsku do likwidacji. Co po jego usunięciu?

Jeśli Urząd Morski w Słupsku rzeczywiście zostanie zamknięty, nad polskim wybrzeżem Bałtyku pozostaną jeszcze dwie takie placówki: w Gdyni i w Szczecinie. Zajmą się one wszystkimi sprawami sądowymi i administracyjnymi, w których stroną był w chwili zamknięcia Urząd Morski w Słupsku.

Urząd Morski w Słupsku zarządza odcinkiem 170 kilometrów wybrzeża Polski – od 175. do 345. kilometra, licząc od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Ten pas sięga od Łeby po Kołobrzeg. Teraz będzie podzielony między Urząd Morski w Szczecinie i Gdyni, zgodnie z granicami województw. Nieco dłuższy odcinek z Kołobrzegiem i Darłowem przypadnie urzędowi w Szczecinie, Gdynia będzie zarządzać między innymi Łebą i Ustką.

Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie przejmą zarówno kompetencje słupskiego urzędu, jak i jego mienie. Co więcej, urzędnicy pracujący w Słupsku trafią do Szczecina i Gdyni – również według swojego dotychczasowego obszaru pracy. Nabory do pracy w Urzędzie Morskim w Słupsku zostaną zamknięte bez rozstrzygnięcia.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marszałek Senatu dla WP. Grodzki mówi o nowych zadaniach dla Senatu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)