Trwa ładowanie...

Ursula von der Leyen w Polsce. "Kluczowe wartości wymagają obrony"

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek przyleciała do Polski. W Kancelarii Premiera spotkała się z Mateuszem Morawieckim. - Cieszę się, że pani przewodnicząca przyjechała do Polski - mówił przed spotkaniem premier.

Ursula von der Leyen w Polsce. "Kluczowe wartości wymagają obrony"Źródło: WP.PL, fot: Karolina Kołodziejczyk
d40nyeo

- Będziemy rozmawiać na temat innowacji i rozwoju technologii, jesteśmy bardzo otwarci na nowe propozycje i bardzo się cieszę, że pani Ursula von der Leyen przyjechała tutaj do Polski, żeby porozmawiać na te tematy - powiedział jeszcze przed spotkaniem na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

- Mamy w planie dyskusję na temat personaliów, na temat kwestii obsady komisarza i jakie portfolio dla komisarza polskiego mogłoby zostać przyporządkowane. To w kontekście wszelkich innych wyzwań o których będziemy dzisiaj rozmawiać - podkreślił.

- Było dla mnie ważne, by po Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska to istotny kraj w UE - zaczęła szefowa Komisji Europejskiej.

d40nyeo

Ursula von der Leyen powiedziała, jakie działania będą jej bliskie. Chodzi o trzy tematy - zrównaważony rozwój, dobrobyt i kwestia bezpieczeństwa.

Mówiła też o poszanowaniu prawa i podkreślała, że jesteśmy po tej samej stronie. Dodała, że kluczowe wartości wymagają obrony.

- Będziemy też rozmawiać o tematach trudnych, takich w których możemy się nie zgadzać. Będziemy mówić na przykład kwestiach migracyjnych - powiedziała.

Ursula von der Leyen w Polsce. "Nie jest ona tak zapiekle nastawiona przeciwko Polsce"

- Pierwsze wypowiedzi pani Ursuli von der Leyen wskazują, że nie jest ona tak zapiekle nastawiona przeciwko Polsce. Dostrzega to, że, jeśli mówimy o praworządności, jest to problem ogólnoeuropejski. W żaden sposób żadnego kraju, szczególnie Polski, nie ma podstaw, aby piętnować - mówił rano w radiowej Jedynce wicepremier Jacek Sasin.

d40nyeo

Zapowiadał też, że rozmowy będą się skupiały w trzech obszarach. - Po pierwsze, tworzenie nowej Komisji Europejskiej i jaka teka przypadnie Polsce. (...) Jesteśmy zainteresowani objęciem ważnej teki. To nie będzie jedyny przedmiot rozmów. Rozmowa będzie dot. również budżetu unijnego, którego negocjacje wejdą w nową fazę, a właściwie tak naprawdę na poważnie się zaczną. Również kwestie klimatyczne - mówił Sasin.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Grodzisk Mazowiecki. Mieszkańcy wstrząśnięci tragedią

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40nyeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40nyeo
Więcej tematów