Uroczysty pogrzeb cara Kalojana
Szczątki bułgarskiego cara Kalojana, który w 1205 roku w bitwie pod Adrianopolem (obecnie Edirne w Turcji) pokonał wojska łacińskiego cesarza Bizancjum Baldwina I, pochowano w Wielkim Tyrnowie z pełnymi honorami, należnymi głowie państwa.
Ceremonia, w której uczestniczył prezydent Georgi Pyrwanow, odbyła się w dawnej stolicy bułgarskiej w 800. rocznicę śmierci Kalojana.
Do ponownego pogrzebu doszło 35 lat po tym, gdy archeologowie odkryli podczas prac wykopaliskowych grób sławnego cara. Podczas długotrwałego restaurowania cerkwi Czterdziestu Męczenników, gdzie znajdował się grób władcy, jego szczątki były wystawione w Muzeum Historycznym w Wielkim Tyrnowie.
Po zakończeniu remontu władze bułgarskie, historycy i duchowni postanowili, że nadeszła pora na oddanie czci sławnemu carowi i na jego uroczysty powtórny pochowek.
Kalojan został pochowany w specjalne wykonanej przez zakłady wojskowe "TEREM" stalowej trumnie, na której umieszczono jego osobiste godło i pieczęć, skopiowane z pierścienia, znalezionego w grobie przez archeologów. Przed włożeniem kości do trumny obmyto je zgodnie z tradycją prawosławną czerwonym winem.
Hermetycznie zamykaną 100-kilogramową trumnę wypełniono obojętnym chemicznie argonem, by zapobiec jakimkolwiek procesom rozkładowym. Trumna jest praktycznie wieczna, nie można jej zniszczyć nawet kwasem azotowym- powiedział szef zakładów "TEREM" Petko Petkow.
Kalojan był carem od roku 1197. W toku walk z Bizantyjczykami, a następnie z wojskami zainstalowanego w Konstantynopolu przez czwartą krucjatę cesarstwa łacińskiego, znacznie rozszerzył granice Bułgarii. Wzięty do niewoli w bitwie pod Adrianopolem Baldwin I stracił życie w nieznanych okolicznościach, najprawdopodobniej za sprawą Kalojana, a w 1207 roku sam car poniósł śmierć w trakcie oblegania Salonik. (sm)
Ewgienia Manołowa