ŚwiatUroczystości Wielkiego Piątku pod przewodnictwem papieża

Uroczystości Wielkiego Piątku pod przewodnictwem papieża

Benedykt XVI będzie przewodniczył uroczystościom Wielkiego Piątku: Liturgii Męki Pańskiej w bazylice świętego Piotra i Drodze Krzyżowej w Koloseum. Podczas rozpoczynającej się o godzinie 17.00 Liturgii Męki
Pańskiej kazanie wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec
Raniero Cantalamessa.

Uroczystości Wielkiego Piątku pod przewodnictwem papieża
Źródło zdjęć: © AFP

Ten znany włoski zakonnik, mający stały program w telewizji RAI, w swych kazaniach w Wielki Piątek odnosi się zawsze do aktualnych wydarzeń i porusza tematy, będące przedmiotem dyskusji zarówno we Włoszech, jak i na arenie międzynarodowej. W 2004 roku w obecności Jana Pawła II mówił o toczącej się wtedy polemice wokół filmu "Pasja" Mela Gibsona, a przed rokiem niezwykle stanowczo potępił książkę "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna oraz jej ekranizację.

O godzinie 21.15 Benedykt XVI poprowadzi Drogę Krzyżową w Koloseum. Nabożeństwo transmitować będzie 67 stacji telewizyjnych z 41 państw.

W tym roku papież poprosił o napisanie tekstu rozważań do Via Crucis wybitnego włoskiego biblistę i teologa, prefekta Biblioteki - Pinakoteki Ambrozjańskiej w Mediolanie księdza Gianfranco Ravasiego, który jest również publicystą, pisarzem i współpracownikiem włoskich gazet.

W tekście rozważań odnajdziemy potępienie postawy obojętności, a także obłudnej sprawiedliwości i sceptycyzmu etycznego oraz zachwytu nad okrucieństwem. Fragmenty przed kilkoma dniami ogłoszono w dzienniku "Il Sole-24 Ore".

W swych rozważaniach ksiądz Ravasi przytacza między innymi słowa Żydówki, skazanej na śmierć w hitlerowskim obozie zagłady.

Pisze też, że "w Chrystusie, uginającym się pod ciężarem krzyża, widzimy schorowaną i osłabioną ludzkość". Przypomina "niekończący się szereg kobiet i mężczyzn, powalonych na ziemię przez nędzę czy głód; wygłodniałe dzieci, wycieńczonych starców, osłabionych biedaków, z których żył wyssano do ostatniej kropli wszelką moc życia".

Ksiądz Ravasi wymienia następnie "dzisiejsze kobiety, przede wszystkim te upokarzane i gwałcone, zepchnięte na margines i poddane nieludzkim, rytualnym praktykom plemiennym", a także "matki żydowskie i palestyńskie i te ze wszystkich ziem ogarniętych wojną".

Przypomina o praktyce upokarzania więźniów i skazańców prowadzonych na śmierć, tak jak upokorzono Jezusa, i podkreśla, że wydarzenie to "przez wieki będzie się powtarzać na tysięczne sposoby, równie sadystyczne i perwersyjne w mrokach wielu cel więziennych". Ravasi zauważa, że "oprawcom nie wystarczały tortury zadawane ciału Chrystusa" . "Zapragnęli - dodaje - również pohańbienia Jego osobistej godności przez urządzenie makabrycznej maskarady".

Włoski ksiądz z niepokojem pisze o dominującej we współczesnym świecie postawie "obojętności, nieangażowania się, dbania o zachowanie politycznej poprawności". Obojętność nazywa "powolną śmiercią prawdziwego człowieczeństwa".

Znany teolog poruszając problem osamotnienia wielu ludzi stwierdza: "Nawet teraz, gdy jesteśmy razem, jak i wtedy, gdy zamknięci w czterech ścianach mieszkania spoglądamy na wciąż milczący telefon. Zapomniani przez świat, bo jesteśmy starzy, chorzy, czy też obcy".

Jak co roku w Drodze Krzyżowej z papieżem udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wielu pielgrzymów i turystów, przebywających w Wiecznym Mieście. Na zakończenie Benedykt XVI wygłosi przemówienie.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)