Trwa ładowanie...
dsuj1br

Uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na Jasnej Górze

Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczy na Jasnej Górze głównych uroczystościach święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Mszy świętej na jasnogórskim szczycie przewodniczy watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone.

dsuj1br
dsuj1br

W trakcie uroczystości prymas Polski, kard. Józef Glemp ponowi Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Msza wieńczy też jubileusz 700-lecia Zakonu Paulinów - gospodarzy sanktuarium na Jasnej Górze. Słowo podziękowania wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

Uczestniczących we mszy pielgrzymów powitał generał zakonu paulinów, ojciec Izydor Matuszewski. Homilię wygłosi kard. Bertone, który jest również specjalnym delegatem papieża Benedykta XVI na niedzielne uroczystości na Jasnej Górze.

Uczestników uroczystości pozdrowił podczas południowego spotkania z wiernymi w Watykanie Benedykt XVI. Zwracając się po polsku po modlitwie Regina coeli papież powiedział: "Serdecznie pozdrawiam Polaków. Jednoczę się duchowo z biskupami i pielgrzymami zgromadzonymi na Jasnej Górze, którzy dziś pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu oddają cześć Maryi, Królowej Polski".

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ustanowiono na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Jednak już dziesięć lat wcześniej dzień ten obchodzono w diecezji lwowskiej, modlono się także do Maryi Królowej Polski w Litanii loretańskiej.

dsuj1br
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsuj1br
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj