Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej; papież zawierza Polskę Matce Bożej
Matka Boska Częstochowska
(inf. własna)
25.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W niedzielę przypada uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W tym dniu od wieków przybywają przed Jasnogórski Obraz setki tysięcy pielgrzymów z kraju i ze świata.
W przeddzień święta Maryjnego papież Jan Paweł II zawierzył Polskę i Polaków opiece Matki Bożej Jasnogórskiej. Papież odprawił w sobotę w Castel Gandolfo specjalną mszę, podczas której modlono się także o beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego
Dziś nasze myśli biegną na Jasną Górę, gdzie od wieków Czarna Madonna odbiera cześć jako Matka i Królowa polskiego narodu - powiedział Jan Paweł II. Na nowo zawierzam Jej opiece naszą Ojczyznę i wszystkich rodaków.
Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Częstochowa stała się bardzo szybko największym sanktuarium maryjnym w kraju. Jasnogórski Obraz od samego początku zasłynął cudami, które nadały rozgłos Maryjnemu Sanktuarium i ściągały tłumnie pielgrzymów z całego kraju i z Europy.
Potwierdzeniem łask otrzymywanych przez wiernych za pośrednictwem Bogurodzicy są rozliczne wota, rozwój samego miejsca kultu i wzrastający ciągle ruch pątniczy. Na Jasnej Górze nigdy jednak nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce we wszystkich prawie większych sanktuariach świata.
Według tradycji, Obraz Matki Bożej został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Św. Łukasz miał wykonać dwa obrazy Maryi, z których jeden dotarł do Italii i do dziś jest czczony w Bolonii, drugi zaś został przewieziony przez cesarza Konstantyna z Jerozolimy do Konstantynopola i złożony w tamtejszej świątyni. Potem obraz trafił na Ruś, gdzie był otaczany wielką czcią. Stamtąd przywiózł go do Polski w 1382 r. książę Władysław Opolczyk, który ofiarował Cudowny Wizerunek Maryi częstochowskim Paulinom. Taką historię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przekazuje najstarszy rękopis "Translatio tabulae", którego odpis z 1474 r. przechowywany jest w archiwum jasnogórskim.
Obraz namalowany jest na drewnianej tablicy o wymiarach : 122,2 x 82,2 x 3,5 cm. Na prawym policzku Matki Bożej znajdują się dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Szyja naznaczona jest sześcioma cięciami.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zalicza się do ikon określanych nazwą "Hodegetria". Określenie to oznacza "Tę, która prowadzi". Ikona przedstawia Maryję - Matkę Boga z Dzieciątkiem Jezus, które jest Synem Bożym i Jej Synem. W tym znaczeniu Ikona Jasnogórska jest przekazem wydarzenia biblijnego, które uobecnia, pobudza do refleksji i skłania do modlitwy.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej (Częstochowskiej) ma cechy ikony, chociaż w ścisłym tego słowa znaczeniu ikoną nie jest. Cechą charakterystyczną obrazu jest brązowa twarz Matki Bożej. Jest to związane ze sposobem malowania ikon, a także z nałożeniem wielu warstw werniksu, który z czasem ciemnieje.
Od momentu przybycia obrazu na Jasną Górę istniał zwyczaj jego przyozdabiania. Początkowo kosztowne klejnoty przymocowywano bezpośrednio do deski malowidła. Po restauracji obrazu w 1430 r. został on przyozdobiony w złote i srebrne blachy oraz korony. Od połowy XVII w. obraz ubierany jest w sukienki wykonane z cennych tkanin. Sukienki są haftowane złotem i ozdobione klejnotami. Obecnie obraz posiada siedem sukienek, z których każda nosi inną nazwę. Najcenniejsze to: diamentowa i rubinowa. Są one przyozdobione zabytkowymi klejnotami. Oprócz nich istnieją jeszcze dwie sukienki koralowe, sukienka milenijna z 1966 r. oraz dwie sukienki wykonane na jubileusz 600-lecia Jasnej Góry.
Aleksandra Soroczyńska, Michał Zatyka (WP)