Trwa ładowanie...
27-01-2006 10:40

Uroczystość 61. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Główna uroczystość 61. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz odbywa się przed Międzynarodowym Pomnikiem Obozu w byłym KL Auschwitz II - Birkenau. Uczestnicy w skupieniu słuchają wspomnień byłych więźniów, którzy trafili do obozu jako dzieci - Żydów, Polaków, Romów, Białorusinki. W uroczystości uczestnicy premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Uroczystość 61. rocznicy wyzwolenia AuschwitzŹródło: PAP
d2ijswe
d2ijswe

Były więzień August Kowalczyk powiedział: "ich dzieciństwo było piekłem. Dzieci na wojnie tracą wszystko i zawsze są ofiarami".

Polska Żydówka Halina Birenbaum, która jako dziecko przeżyła noc w komorze gazowej Majdanka, gdyż nie dowieziono cyklonu B, powiedziała: Gdybym zginęła w Treblince zostałabym z ojcem, na Majdanku - byłabym popiołami matki, gdybym w Auschwitz - zostałabym z bratem i bratową; gdybym miała umrzeć - to śmierć nie byłaby straszna.

Jerzy Ulatowski, który został deportowany jako trzynastolatek z powstańczej Warszawy, wspominał swojego przyjaciela Żyda, skazanego na śmierć przez dr Mengele. Podszedł do mnie i powiedział: żegnaj, nazywam się Pański. Opowiedz, co się ze mną stało i zabierz moją szczoteczkę do zębów. "Do dziś pamiętam jego i tę szczoteczkę" - mówił.

Wcześniej w intencji ofiar KL Auschwitz oraz o błogosławieństwo dla żyjących byłych więźniów obozu modlili się wierni podczas mszy odprawionej w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego, położonego nieopodal obozowych drutów Auschwitz. W mszy uczestniczyło kilkudziesięciu byłych więźniów oraz marszałek Sejmu Marek Jurek.

d2ijswe

Naród polski złożył podczas ostatniej wojny wielką daninę krwi rozlanej niewinnie (...). Jeszcze dziś, po tylu dziesięcioleciach trudno jest myśleć o tym okrucieństwie wywołanym nienawiścią bez drżenia serca - powiedział w homilii proboszcz parafii Michał Kaleta.

Dodał, że świątynia znajduje się w miejscu wyjątkowym. Budynek był integralną częścią obozu. Został wybudowany dla potrzeb Niemców z obozowej załogi.

W Oświęcimiu rozpoczęły się uroczystości 61. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na miejscowym kirkucie byli więźniowie obozu - Józef Stós i Józef Horodyński, przedstawiciele społeczności żydowskiej Bielska-Białej i Krakowa, władze samorządowe miasta oraz młodzież oddali hołd pomordowanym oświęcimskim Żydom. W 1939 roku 12-tysięczne miasto zamieszkiwało ponad 7 tysięcy Żydów. Okupację hitlerowską przeżyła garstka.

Przed południem oddano także hołd żołnierzom Armii Czerwonej - wyzwolicielom Auschwitz. Niemiecki obóz wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Krasawina. W walkach o wyzwolenie Auschwitz, Birkenau, Monowitz oraz miasta Oświęcimia zginęło 231 żołnierzy radzieckich.

d2ijswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ijswe
Więcej tematów