Uroczystość 61. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Główna uroczystość 61. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz odbywa się przed Międzynarodowym Pomnikiem Obozu w byłym KL Auschwitz II - Birkenau. Uczestnicy w skupieniu słuchają wspomnień byłych więźniów, którzy trafili do obozu jako dzieci - Żydów, Polaków, Romów, Białorusinki. W uroczystości uczestnicy premier Kazimierz Marcinkiewicz.
27.01.2006 | aktual.: 27.01.2006 15:40
Były więzień August Kowalczyk powiedział: "ich dzieciństwo było piekłem. Dzieci na wojnie tracą wszystko i zawsze są ofiarami".
Polska Żydówka Halina Birenbaum, która jako dziecko przeżyła noc w komorze gazowej Majdanka, gdyż nie dowieziono cyklonu B, powiedziała: Gdybym zginęła w Treblince zostałabym z ojcem, na Majdanku - byłabym popiołami matki, gdybym w Auschwitz - zostałabym z bratem i bratową; gdybym miała umrzeć - to śmierć nie byłaby straszna.
Jerzy Ulatowski, który został deportowany jako trzynastolatek z powstańczej Warszawy, wspominał swojego przyjaciela Żyda, skazanego na śmierć przez dr Mengele. Podszedł do mnie i powiedział: żegnaj, nazywam się Pański. Opowiedz, co się ze mną stało i zabierz moją szczoteczkę do zębów. "Do dziś pamiętam jego i tę szczoteczkę" - mówił.
Wcześniej w intencji ofiar KL Auschwitz oraz o błogosławieństwo dla żyjących byłych więźniów obozu modlili się wierni podczas mszy odprawionej w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego, położonego nieopodal obozowych drutów Auschwitz. W mszy uczestniczyło kilkudziesięciu byłych więźniów oraz marszałek Sejmu Marek Jurek.
Naród polski złożył podczas ostatniej wojny wielką daninę krwi rozlanej niewinnie (...). Jeszcze dziś, po tylu dziesięcioleciach trudno jest myśleć o tym okrucieństwie wywołanym nienawiścią bez drżenia serca - powiedział w homilii proboszcz parafii Michał Kaleta.
Dodał, że świątynia znajduje się w miejscu wyjątkowym. Budynek był integralną częścią obozu. Został wybudowany dla potrzeb Niemców z obozowej załogi.
W Oświęcimiu rozpoczęły się uroczystości 61. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na miejscowym kirkucie byli więźniowie obozu - Józef Stós i Józef Horodyński, przedstawiciele społeczności żydowskiej Bielska-Białej i Krakowa, władze samorządowe miasta oraz młodzież oddali hołd pomordowanym oświęcimskim Żydom. W 1939 roku 12-tysięczne miasto zamieszkiwało ponad 7 tysięcy Żydów. Okupację hitlerowską przeżyła garstka.
Przed południem oddano także hołd żołnierzom Armii Czerwonej - wyzwolicielom Auschwitz. Niemiecki obóz wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Krasawina. W walkach o wyzwolenie Auschwitz, Birkenau, Monowitz oraz miasta Oświęcimia zginęło 231 żołnierzy radzieckich.