PolskaUroczystość 212. rocznicy złożenia przysięgi przez Kościuszkę

Uroczystość 212. rocznicy złożenia przysięgi przez Kościuszkę

Na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie spoczywa serce Tadeusza Kościuszki, uroczyście uczczono 212. rocznicę złożenia przez niego na Rynku Głównym w Krakowie przysięgi na wierność Narodowi Polskiemu.
Przed kaplicą, gdzie znajduje się serce Kościuszki odmówiono modlitwę w intencji Ojczyzny. Przedstawiciele resortu obrony i wojska złożyli kwiaty.

Naród to kontrakt między przeszłymi, obecnymi i przyszłymi pokoleniami. Gdybyśmy zapomnieli o tym skąd wyszliśmy, przestalibyśmy być narodem - powiedział minister obrony narodowej Radosław Sikorski w okolicznościowym wystąpieniu.

Pamiętamy, że stoimy na barkach gigantów. Jednym z nich był naczelnik Tadeusz Kościuszko, który 24 marca 1794 r. na krakowskim rynku złożył najsłynniejszą przysięgę w historii Polski. Dzisiaj nie jesteśmy samotni tak, jak wtedy był Tadeusz Kościuszko i jego żołnierze. Liczymy na to, że w razie konfliktu otrzymamy pomoc naszych sojuszników - podkreślił.

W ocenie ministra, postać Kościuszki - polskiego naczelnika i amerykańskiego generała, uzmysławia jak inaczej mogły się potoczyć losy Polski, jak ważna jest siła oręża i skuteczne działanie na rzecz obrony Ojczyzny.

Ten sam człowiek brał udział w dwóch wojnach - w Ameryce i Polsce. Ameryce się udało i jest dzisiaj supermocarstwem. Nam się nie udało, pogrążyliśmy się na wiele pokoleń w niewoli i biedzie, z której dopiero teraz się wydobywamy - powiedział Sikorski.

W ocenie szefa MON, Kościuszko to postać, która przypomina o tradycji przyjaźni między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Przyjęło się, że złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę na rynku krakowskim 24 marca 1794 roku rozpoczęło Insurekcję kościuszkowską, czyli powstanie narodowe przeciw Rosji w 1794 r. spowodowane II rozbiorem Polski i rządami Targowicy.

Treść przysięgi brzmiała: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samowolności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi dopomóż Bóg i niewinna Męka Syna Jego".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)