UPR proponuje przewrót konstytucji
Wprowadzenie systemu prezydenckiego,
zmniejszenie liczby posłów do 120, senatorów do 49, prawo
uczestniczenia w wyborach do Sejmu dla osób, które ukończyły 21
lat, likwidacja stanowiska premiera i Rady Ministrów jako organu
kolegialnego - to niektóre propozycje zmian w konstytucji
proponowane przez UPR.
Prezes UPR Stanisław Wojtera powiedział, że projekt zmian konstytucji zakłada prawdziwy i konsekwentny trójpodział władzy. Jego zdaniem państwo polskie jest niewydolne, dlatego, że jest oparte na złych fundamentach, a te fundamenty - to m.in. konstytucja. Dlatego należy radykalnie zmienić konstytucję - podkreślił Wojtera.
Według projektu UPR władzę wykonawczą sprawowałby prezydent, który powoływałby i odwoływał ministrów i wojewodów oraz wydawałby rozporządzenia wykonawcze. Ministrowie byliby podlegli prezydentowi, co wyrażałoby się m.in. w możliwości uchylenia przez niego zarządzeń wydanych przez ministra.
Zgodnie z projektem, prawo wybierania senatorów miałyby tylko te osoby, które w dniu wyborów piastowałyby funkcje publiczne z wyboru czyli nie byłoby powszechnych wyborów do Senatu, a głosowanie elektorskie. W ocenie wiceprezesa UPR Stanisława Michalkiewicza tak wybrany Senat stanowiły zaporę przed zakusami władzy wykonawczej.
Inne pomysły UPR to m.in: pozbawienie prezydenta inicjatywy ustawodawczej z wyjątkiem ustawy budżetowej; zakaz łączenia funkcji ministra i posła; likwidacja urzędu premiera i Rady Ministrów jako organu kolegialnego.
Zdaniem Michalkiewicza projekt konstytucji autorstwa UPR stwarza ludziom gwarancję ochrony przed samowolą władzy.