Uporządkować rynek telekomunikacyjny
Uczestnicy XXVIII Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej – operatorzy oraz ich goście, reprezentanci instytucji regulacyjnych i Parlamentu, zgodnie opowiedzieli się za koniecznością całościowego uporządkowania prawa regulującego działalność rynku telekomunikacyjnego.
22.05.2006 06:52
Konferencja przeprowadzona w Jachrance koło Warszawy w dniach 16 i 17 maja 2006 r. Poruszane na niej problemy stały się częścią dyskusji towarzyszącej obchodom Światowego Dnia Telekomunikacji 2006. Wszyscy uczestnicy i goście Konferencji opowiedzieli się za tezą, że polskie prawo regulujące rynek mediów elektronicznych powinno zostać uporządkowane całościowo. Dość już „kosmetycznych” nowelizacji ustaw medialnych usuwających niektóre tylko nieprawidłowości i ignorujących spójność ustaw pomiędzy sobą. Brak zadowalających rozwiązań obecnych problemów rynku dotyczących choćby prawa autorskiego czy równoprawności podmiotów w ustawach Prawo telekomunikacyjne, O prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz O radiofonii i telewizji, powinien zostać rozwiązany poprzez uwzględnienie postulatów m.in. środowiska operatorów, dotyczącego wszystkich tych ustaw. Są to: oddzielenie regulacji od platformy technologicznej, ujednolicenie pojęć, zapewnienie spójności z prawem Unii Europejskiej.
Poza dyskusją na tematy prawno-regulacyjne Konferencja zajmowała się wieloma innymi sprawami środowiska operatorów. Podczas Walnego Zebrania Członków PIKE przyjęto sprawozdanie zarządu z działalności za 2005 rok udzielając mu absolutorium. Nowym członkiem zarządu Izby został Wiesław Okrój. Równolegle z panelami dyskusyjnymi odbywały się prezentacje firm MDS, NextiraOne Polska, Klonex, Astra oraz prezentacje nowych programów tematycznych TVP S.A., HBO i AXN i Canal+ Cyfrowy (Kuchnia TV). Głównymi akcentami Gali Kablowej, której współorganizatorem była Telewizja Polska S.A. było rozdanie zagród w III Konkursie dla Telewizji Lokalnych „To Nas Dotyczy” i prezentacja nowego logo PIKE. W części artystycznej wystąpił kabaret Afera oraz piosenkarki Katarzyna Jamróz i Katarzyna Zielińska. Drugi dzień Konferencji w całości został przeznaczony na Seminarium „IP-TV – szansa czy zagrożenie?”, które prowadził prof. Józef Modelski z Politechniki Warszawskiej. Podczas Seminarium uczestnicy starali się odpowiedzieć na
pytanie zadane w jego tytule, aby ułatwić operatorom podejmowanie decyzji biznesowych związanych z tą nową platformą. Łącznie uczestnikami Konferencji było ponad 300 osób.
17 maja 2006 r. podczas Gali Telekomunikacyjnej wpisanej w obchody Światowego Dnia Telekomunikacji 2006, prezes zarządu PIKE Jerzy Straszewski otrzymał od firmy Cisco Systems nagrodę „za wkład operatorów telewizji kablowej w rozwój szerokopasmowego dostępu do internetu”. Następnie z prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich Stanisławem Bolkowskim podpisał porozumienia o partnerskiej współpracy pomiędzy PIKE a SEP. Jerzy Straszewski zaprezentował także uczestnikom Gali nowe logo PIKE. 18 maja 2006 prezes Izby był uczestnikiem VII Konferencji Okrągłego Stołu Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego pod hasłem „Strategiczne kierunki rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce”, która odbywała się w Sali Kolumnowej Sejmu RP - podano w komunikacie.