Trwa ładowanie...
d138o09

Upał w Polsce. Pogoda jest bezlitosna, już widać kolejną falę gorąca

Jeszcze nie ostygły termometry od kulminacji fali upałów, która w środę 26 czerwca smażyła całą Polskę, a już prognozy przewidują kolejną. W niedzielę i prawdopodobnie w poniedziałek szykuje się powtórka z rozrywki. Ponad 30 stopni C. ma pojawić się w zachodniej Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadciąga nowa fala upałów. 30 stopni możliwe już niedzielę (WXCharts, Fot: WP)
d138o09

- W czwartek na szczęście napłynie już chłodniejsze powietrze. Jednak wiele wskazuje na to, że w niedzielę i poniedziałek może nas czekać upalna "powtórka z rozrywki". Trzeba przyznać, że tegoroczny czerwiec nie oszczędza nas pod tym względem. To już w zasadzie pewne, że będzie on najcieplejszym w historii pomiarów - donosi serwis MeteoGroup Polska.

Według prognoz w najbliższych dniach nastąpi chwila wytchnienia. Ulgę zapewni chłód dostarczony przez niewielki niż, który utworzy się nad zachodnim Bałtykiem i przejdzie nad Rosję. Jednak i tak zjawiska w pogodzie będą nietypowe.

Krótka przerwa, potem znowu życie na gorąco

Według komentarza Macieja Ostrowskiego z serwisu Meteo.pl wraz z frontem chłodnym właściwie nie pojawią się opady (wyjątek to północne Mazury i Suwalszczyzna). - Wygrzane powietrze jest zbyt suche, aby budujące się na froncie chmury zgromadziły w swoim wnętrzu odpowiednią ilość wody dla opadu deszczu - zauważa Ostrowski.

d138o09

W niedzielę upał powróci, wynika z prognozy Global Forecast System. W województwie lubuskim temperatury mogą sięgnąć 33 stopni C. Również Warszawa ma stać się upalną wyspą (30 stopni C.). To ze względu na efekt szybkiego nagrzewania się terenów zurbanizowanych, zalanych betonem i asfaltem. Dodajmy, że to model komputerowy obliczeń pogody, obarczony prawdopodobieństwem błędu.

Niedziela 30 czerwca. Upał powraca.

Ludzie mają dość. Goły Niemiec na skuterze

Amerykański meteorolog Eric Holthaus przygotował animację map, dzięki której można obejrzeć prognozowaną falę upałów w kolejnych dniach.

Jeśli takie prognozy się sprawdzą, byłaby to trzecia fala upałów (dni z temperaturą powyżej 30 stopnic C.) w jednym miesiącu. Pierwszą odnotowano w Polsce w dniach 11-12 czerwca. I tak mamy szczęście, że dni upalne są przeplatane okresami wytchnienia.

d138o09

Mieszkańcy Niemiec, Francji i Włoch, są torturowani upałem przez wiele dni z rzędu. Niektórzy mają już dość, co udokumentowała policja landu Brandenburgii. Zatrzymano mężczyznę, który przez miasto jechał skuterem na golasa. Został poproszony o założenie spodni.

Fale upałów. O co w tym chodzi

Według wcześniejszych długoterminowych prognoz lato 2019 ma przebiegać pod znakiem powracających okresów uporczywych upałów. Według klimatologów cała planeta wkracza w "nowy reżim klimatyczny" i fale gorąca będą już pojawiać się coraz częściej.

Oto przykład z Poznania. W ciągu 70 lat liczba upalnych dni w roku wzrosła prawie trzykrotnie.

- Fale upałów są cichymi zabójcami. W 2003 roku podczas przechodzącej przez Europę fali gorąca zmarło około 70 tys. osób. Szacuje się, że podczas ostatniego gorącego lata w Niemczech zmarło co najmniej 1000 osób. A ten rok będzie najgorętszy od 1500 lat - mówi prof. Stefan Rahmstorf, jeden z najbardziej znanych na świecie klimatologów, naukowiec z Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d138o09

Podziel się opinią

Share

d138o09

d138o09
Więcej tematów