UP za koalicją z SLD w wyborach samorządowych
Rada Krajowa Unii Pracy przyjęła w sobotę projekt porozumienia w sprawie koalicji wyborczej z SLD w wyborach samorządowych w 2002 r. Koalicja ma dotyczyć wszystkich jednostek samorządu: gmin, powiatów i województw.
15.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Oficjalnie umowę w sprawie koalicji wyborczej liderzy SLD i UP podpiszą w najbliższą środę.
Jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP, projekt porozumienia koalicyjnego przewiduje, że w wyborach do sejmików wojewódzkich, rad powiatów i rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców kandydaci SLD i UP umieszczani będą według parytetu 9:1. Chodzi zarówno o listy kandydatów, jak i o miejsca na listach.
Według tego samego parytetu zgłaszani będą kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Projekt umowy zakłada, że w wyborach do rad gmin poniżej 20 tys. mieszkańców o zasadach funkcjonowania koalicji SLD-UP będą decydowały władze wojewódzkie obu partii.
Na listach każda z partii ma umieścić co najmniej 30% kobiet. Ponadto - w myśl projektu - listy wyborcze koalicji SLD-UP mają być otwarte dla przedstawicieli innych ugrupowań i środowisk popierających program tej koalicji.
Szef UP Marek Pol proszony o komentarz do sondażu, który zamieścił w sobotę dziennik Rzeczpospolita, w którym koalicja SLD-UP otrzymała 25% poparcie w wyborach samorządowych, stwierdził, że UP z pokorą przyjmie każdy wynik.
Ale - jak ocenił - ten sondaż wydaje się zbyt skromny dla ugrupowań lewicowych, jeśli chodzi o wynik. Wierzę, że kolejne sondaże będą bardziej realne - powiedział Pol dziennikarzom na konferencji prasowej w przerwie obrad Rady Krajowej UP. (an)