Trwa ładowanie...
d38ms7r

UP za koalicją z SLD w wyborach samorządowych

Rada Krajowa Unii Pracy przyjęła w sobotę projekt porozumienia w sprawie koalicji wyborczej z SLD w wyborach samorządowych w 2002 r. Koalicja ma dotyczyć wszystkich jednostek samorządu: gmin, powiatów i województw.

Share
d38ms7r

Oficjalnie umowę w sprawie koalicji wyborczej liderzy SLD i UP podpiszą w najbliższą środę.

Jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP, projekt porozumienia koalicyjnego przewiduje, że w wyborach do sejmików wojewódzkich, rad powiatów i rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców kandydaci SLD i UP umieszczani będą według parytetu 9:1. Chodzi zarówno o listy kandydatów, jak i o miejsca na listach.

Według tego samego parytetu zgłaszani będą kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

d38ms7r

Projekt umowy zakłada, że w wyborach do rad gmin poniżej 20 tys. mieszkańców o zasadach funkcjonowania koalicji SLD-UP będą decydowały władze wojewódzkie obu partii.

Na listach każda z partii ma umieścić co najmniej 30% kobiet. Ponadto - w myśl projektu - listy wyborcze koalicji SLD-UP mają być otwarte dla przedstawicieli innych ugrupowań i środowisk popierających program tej koalicji.

Szef UP Marek Pol proszony o komentarz do sondażu, który zamieścił w sobotę dziennik Rzeczpospolita, w którym koalicja SLD-UP otrzymała 25% poparcie w wyborach samorządowych, stwierdził, że UP z pokorą przyjmie każdy wynik.

Ale - jak ocenił - ten sondaż wydaje się zbyt skromny dla ugrupowań lewicowych, jeśli chodzi o wynik. Wierzę, że kolejne sondaże będą bardziej realne - powiedział Pol dziennikarzom na konferencji prasowej w przerwie obrad Rady Krajowej UP. (an)

d38ms7r

Podziel się opinią

Share
d38ms7r
d38ms7r
Więcej tematów