Trwa ładowanie...
digrbnl

Unikalny pochówek z VII wieku odkryto w Anglii

Archeolodzy odkryli w Anglii unikalny anglosaski grób z VII wieku, mający cechy pochówku zarówno chrześcijańskiego, jak i pogańskiego - informuje serwis internetowy BBC News.

digrbnl
digrbnl

Odkrycia dokonano na stanowisku w Trampington Meadows, położonym na południowych obrzeżach Cambridge.

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku grób ziemny, zawierający szkielet młodej, ok. 16-letniej kobiety, której ciało zostało złożone w ziemi bez żadnej trumny, bezpośrednio na drewnianym łożu z metalowymi okuciami.

Na piersiach kobiety spoczywał równoramienny krzyż o wymiarach 3,5x3,5 centymetra, wykonany ze złota i wysadzany granatami, który był prawdopodobnie naszyty na ubraniu zmarłej.

Zdaniem ekspertów, grób pochodzi z polowy VII wieku, z początkowego okresu przyjmowania chrześcijaństwa przez anglosaskich władców.

digrbnl

W pobliżu grobu kobiety archeolodzy odnaleźli trzy inne groby, typowe anglosaskie pochówki z tego okresu bez odniesień do symboliki chrześcijańskiej.

Przy szczątkach zmarłej kobiety oprócz krzyża archeolodzy odnaleźli woreczek z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi oraz niewielki nóż.

Metoda pochówku w Trampington Meadows oraz duża ilość cennych przedmiotów przy zmarłej wskazują, że kobieta należała do ówczesnej arystokracji lub nawet do rodziny królewskiej.

digrbnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
digrbnl
Więcej tematów