Trwa ładowanie...

Unijny Certyfikat COVID. Ogromne zmiany w Chorwacji na samym początku wakacji

Unijny Certyfikat COVID działa od 1 lipca w krajach UE. Uprawnia do swobodnego podróżowania we Wspólnocie w czasie pandemii. Niektóre kraje wprowadziły jednak drastyczne zmiany, w tym popularna wśród Polaków Chorwacja.

Unijny certyfikat COVID. Zmiany w Chorwacji Unijny certyfikat COVID. Zmiany w Chorwacji Źródło: East News
d5syslf
d5syslf

Certyfikat w formie papierowej lub cyfrowej mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby, u których test nie wykrył koronowirusa. Generuje się automatycznie na Indywidualnym Koncie Pacjenta, do którego możemy się zalogować za pomocą profilu zaufanego np. poprzez bank, na stronie pacjent.gov.pl. Można go już podpiąć pod aplikację mObywatel w swoim telefonie.

Polska uruchomiła wystawianie certyfikatów 1 czerwca 2021 roku.

Od 1 lipca certyfikaty zaczęły obowiązywać we wszystkich krajach UE, a także Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Te ostatnie cztery kraje mają prawo do sześciotygodniowego okresu przejściowego.

d5syslf

Certyfikat jest ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki. Mogą go pobrać także ozdrowieńcy oraz osoby, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 - antygenowy lub PCR. W tym ostatnim przypadku zaświadczenie ważne jest w Polsce 48 godzin od daty pobrania próbki do badania.

Certyfikat covidowy. Chorwacja zmienia zasady - ogromne zaskoczenie

Po wprowadzeniu certyfikatu covidowego niektóre kraje zmieniły swoje przepisy. Wśród nich jest Chorwacja, która jeszcze niedawno przekonywała, że zaprasza turystów z Polski bez testu i kwarantanny.

Od 1 lipca natomiast ci, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie.

Paszport covidowy. Jak zdobyć certyfikat COVID-19? Pokazujemy krok po kroku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5syslf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5syslf
Więcej tematów