PolskaUNICEF: potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, by poprawić sytuację dzieci

UNICEF: potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, by poprawić sytuację dzieci

Innowacyjne rozwiązania, np. doustne sole nawadniające i żywność terapeutyczna, zmieniły sytuację milionów dzieci; potrzebujemy kolejnych wynalazków, które będą poprawiać jakość życia - podkreśla UNICEF w raporcie z okazji 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

UNICEF: potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, by poprawić sytuację dzieci
Źródło zdjęć: © AFP | Sia Kambou

20.11.2014 | aktual.: 20.11.2014 14:36

W 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która przypada w czwartek, UNICEF opublikował raport "The State of the World's Children - Przemyśleć przyszłość na nowo: Innowacje dla każdego dziecka". Jest on zbiorem najnowocześniejszych rozwiązań ze wszystkich państw świata.

UNICEF przekonuje, że wprowadzanie innowacyjnych pomysłów może zaradzić największym problemom dzieci na świecie. Dlatego organizacja wzywa rządy państw, specjalistów do spraw rozwoju, przedsiębiorstwa, działaczy i przedstawicieli lokalnych społeczności do wspólnej pracy na rzecz promowania najbardziej obiecujących, nowoczesnych projektów.

W raporcie UNICEF podkreśla, że innowacyjne rozwiązania stosowane przez ostatnie 25 lat, takie jak doustne sole nawadniające i żywność terapeutyczna gotowa do spożycia, pomogły zmienić sytuację milionów dzieci na świecie.

Nowe rozwiązania młodych wynalazców

Raport zwraca także uwagę na nowoczesne rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy jakości życia, np. Vibrasor - urządzenie zbudowane przez dwie nastolatki z Kolumbii, które pomaga osobom z wadami słuchu w bezpiecznym poruszaniu się po zatłoczonych miastach czy generator zasilany moczem, stworzony przez cztery nastolatki z Nigerii, który pomaga społecznościom pozbawionym dostępu do elektryczności. W raporcie mowa też m.in. jest o Solar Ear - pierwszym na świecie ładowalnym akumulatorze baterii do aparatów słuchowych, dedykowanym społecznościom, które cierpią na brak regularnego dostępu do elektryczności; może być ładowany zwykłym prądem, energią słoneczną, a nawet wtyczką od telefonu komórkowego.

- Na świecie jest bardzo wielu młodych wynalazców, nawet w najodleglejszych rejonach. Są oni mocno zaangażowani w zmienianie świata dla dzieci. Każdy naród ma inne problemy i każda osoba znajduje inne rozwiązanie. Musimy uczyć się jedni od drugich, połączyć siły jako społeczność globalna i tworzyć koncepcje, które mogą mieć realne znaczenie - przekonuje Bisman Deu, 16-latek z Chandigarh w Indiach, którego wynalazek jest również wymieniony w raporcie UNICEF. Chłopiec stworzył materiał budowlany pochodzący z odpadów ryżowych.

UNICEF wspiera innowacje

Dyrektor Generalny UNICEF Anthony Lake podkreśla, że innowacje, które zawsze napędzały postęp ludzkości, nie są dostępne wszędzie w równym stopniu. - W naszym świecie - skomunikowanym teraz jak nigdy - lokalne rozwiązania mogą mieć globalne zastosowanie. Dzieci, które nadal na co dzień doświadczają braku równości i niesprawiedliwości, mogłyby skorzystać z takich nowoczesnych rozwiązań. Aby nowe pomysły rozwiązały nasze najstarsze problemy, musimy być bardziej innowacyjni. Najlepsze rozwiązania dla naszych największych wyzwań będą pochodziły od osób młodych, nastolatków i dzieci - przekonuje Lake.

UNICEF stworzył ośrodki, które mają wspierać innowacyjność. Funkcjonują one na całym świecie m.in. w Afganistanie, Chile, Kosowie, Ugandzie i Zambii; mają za zadanie opracowywać nowe sposoby współpracy z partnerami, a także wspierać lokalne talenty.

Raport został sporządzony w formie cyfrowej, zawiera treści interaktywne, dzięki którym czytelnicy mogą podzielić się swoimi własnymi pomysłami i innowacjami. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.unicef.org/innovation.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o prawach dziecka 20 listopada w 1989 r. UNICEF podkreśla, że od tego czasu nastąpił ogromny postęp w ochronie praw dziecka, przede wszystkim znacząco zredukowano liczbę zgonów dzieci do 5. roku życia oraz zwiększono dostęp do edukacji i czystej wody. Jednak wciąż prawa milionów dzieci są łamane każdego dnia. W państwach słabo rozwiniętych jedno na czworo dzieci jest zmuszane do pracy, a miliony są zaniedbywane, doświadczają dyskryminacji, przemocy fizycznej oraz psychicznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)