ŚwiatUnia wynegocjuje z USA ruch bezwizowy?

Unia wynegocjuje z USA ruch bezwizowy?

Komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini wezwał państwa członkowskie do wspólnych negocjacji z USA w sprawie ruchu bezwizowego, obiecując porozumienie w tej sprawie już na szczycie UE-USA w czerwcu.

Wierzę, że na szczycie UE i USA w czerwcu może dojść do politycznego porozumienia i zobowiązania, że wszystkie kraje UE zostaną objęte ruchem bezwizowym - oświadczył Frattini na konferencji prasowej w Strasburgu.

Pytany w jaki sposób chce to osiągnąć, skoro kilka państw, jak Polska, nie spełnia kryterium mówiącego, iż do systemu mogą być włączone kraje, gdzie odsetek odrzuconych wniosków wizowych nie przekracza 10%, powiedział: To nie oznacza, że wszystkie kraje od razu będą mieć dostęp do systemu bezwizowego, ale ustalimy wspólne kryteria jednakowe dla wszystkich państw i obywateli UE.

Apelując o negocjacje z USA na poziomie unijnym, Frattini odniósł się do wypowiedzi prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, który we wtorek gościł w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Zapowiedział, że po Republice Czeskiej także Estonia podpisze w środę dwustronną umowę z USA, która ma umożliwić Estończykom podróżowanie za ocean bez wiz.

Dziwi mnie, że dopiero teraz KE zauważyła, że prowadzimy rozmowy w tej sprawie z USA - powiedział Ilves, sugerując, że od lat KE nie udało się niczego wynegocjować z Waszyngtonem w kwestii zniesienia wiz dla nowych państw UE. Dziwi mnie, że kraje, które od lat mają umowy z USA o ruchu bezwizowym, nagle mówią, że my nie możemy takich mieć - dodał na konferencji prasowej.

Komisja Europejska przyjęła we wtorek tzw. ramy negocjacyjne z USA, określając, w których kwestiach państwa członkowskie mogą prowadzić dwustronne negocjacje z USA, a które należą do wyłącznych kompetencji UE.

Wśród tych ostatnich wymieniła m.in. kwestie przekazywania danych osobowych o pasażerach latających do USA. Żaden kraj nie może udostępnić więcej danych ponad te, które uzgodniliśmy w porozumieniu KE z USA (tzw. PNR) w ubiegłym roku, nawet jeśli chodzi o najlepszego sojusznika w walce z terroryzmem - powiedział Frattini.

Ramy negocjacyjne z USA mają być przedmiotem dyskusji 13 marca w Lublanie podczas spotkania Frattiniego oraz słoweńskiego przewodnictwa w UE z amerykańskim ministrem ds. bezpieczeństwa krajowego Michaelem Chertoffem.

Obecnie z obowiązku wizowego zwolnieni są obywatele wszystkich starych państw UE, z wyjątkiem Grecji, oraz Słowenia.

Po zmianach w prawie amerykańskim latem ubiegłego roku, szanse na włączenie do systemu bezwizowego ma obecnie większość nowych państw UE, gdzie odsetek odrzuconych wniosków wizowych nie przekracza 10%. W Polsce wciąż przekracza on 20%. (sm)

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)