Unia się ugięła - polskie propozycje przyjęte
W deklaracji końcowej po szczycie szefów państw Unii Europejskiej znalazły się proponowane przez Polskę zapisy, mówiące o konieczności
zapewnienia w projekcie budżetu Unii na lata 2007-2013 środków na
wyrównywanie poziomów rozwoju w krajach rozszerzonej UE -
poinformował minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.
Ostatecznie stanęło na naszym. Zostały przyjęte poprawki do dokumentu końcowego - powiedział minister Cimoszewicz na konferencji prasowej w Brukseli.
Odnosząca się do planów budżetu UE na lata 2007-2013 część deklaracji końcowej mówi m.in. "że nowa perspektywa finansowa, która ma zostać uzgodniona w negocjacjach, powinna zapewnić odpowiednie środki finansowe niezbędne do sprostania przyszłym wyzwaniom, w tym wynikającym z różnic w poziomie rozwoju poszerzonej Unii".
Cimoszewicz wyjaśnił, że w tym stwierdzeniu chodzi o to, żeby UE dążyła do zmniejszenia różnic poziomów rozwoju między jej nowymi a starymi członkami. W dalszej części uznano, że zasada solidarności zasługuje na to, aby ją wymieniać jako pierwszą z zasad, którym te przyszłe rozwiązania powinny być podporządkowane. Taki tekst został ostatecznie zaakceptowany - oświadczył minister spraw zagranicznych.
W dokumencie opublikowanym po szczycie zasadę solidarności wymieniono po zasadzie subsydiarności i proporcjonalności. Ponadto szefowie państw Unii poparli formalnie propozycję Komisji Europejskiej, aby ustalić górną granicę środków własnych na poziomie 1,24% DNB.
Cimoszewicz powiedział, że polskie propozycje weszły do deklaracji końcowej, gdyż uzyskały poparcie innych krajów. W ciągu dnia udało nam się osiągnąć porozumienie z Hiszpanią i było ono podstawą tego, co premier Belka zgłosił jako propozycję mającą szersze poparcie - poinformował minister.
Jest to ważne, gdyż wcześniej między Polską a Hiszpanią wyniknął spór o zapis dotyczący filozofii dystrybucji funduszy spójności w rozszerzonej UE oraz definicji solidarności.
Premier Belka poinformował, że uzgodnił z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero, iż 9 lutego odbędą się konsultacje polsko-hiszpańskie, m.in. w sprawie perspektywy budżetowej.
Krzysztof Grad