Trwa ładowanie...
d4muil0
wybory
27-10-2004 19:00

Unia Pracy bierze rozwód z SLD?

Unia Pracy nie wystartuje w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych wspólnie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej - zadeklarowała w Katowicach szefowa UP, wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka. Zastrzegła, że nie było jeszcze w tej sprawie żadnej deklaracji Rady Krajowej partii.

d4muil0
d4muil0

Jaruga-Nowacka dodała też, że UP nie wypracowała jeszcze koncepcji dotyczącej startu w wyborach. Jaruga-Nowacka zastrzegła, że organizowana przez partię płaszczyzna programowej współpracy lewicowych organizacji i środowisk pod nazwą Unia Lewicy nie ma charakteru platformy wyborczej.

Nie rozmawialiśmy o wyborach (...). Nie chcieliśmy od razu zaczynać od pomysłu wyborczego. To nie może być kolejna lewica, która powie: jesteśmy lewicą, teraz nam uwierzcie (...). Dialog na lewicy należy rozpocząć od pewnego dekalogu wartości. Samo pododawanie szyldów byłoby złym sposobem budowania lewicy, w ten sposób ona nie odzyska ani wiarygodności, ani poparcia - powiedziała wicepremier podczas konferencji w Katowicach.

Jaruga-Nowacka uczestniczyła w śląskim forum organizacji lewicowych "Różnorodność siłą lewicy", które zgromadziło w Katowicach blisko 200 osób. Jak powiedział wiceszef UP Bartłomiej Morzycki, to największe spotkanie środowisk współtworzących Unię Lewicy od momentu powstania tej inicjatywy na początku lipca.

Według Morzyckiego, nie można wykluczyć, że w przyszłości Unia Lewicy mogłaby być zalążkiem porozumienia wyborczego. Jednak na dziś przedstawiciele współtworzących ją organizacji odżegnują się od tego. Na dzień dzisiejszy w ogóle nie rozmawiamy o sprawach wyborczych. Te tematy nie były poruszane i myślę, że w najbliższych tygodniach, mimo sugerowania tego trendu, nie będą poruszane - mówił Piotr Musiał z Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja".

d4muil0

Na pewno, wbrew różnym sugestiom, Unia Lewicy nie jest rozpaczliwym poszukiwaniem miejsca do kandydowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych, ale miejscem, gdzie trzeba szukać rozwiązań gospodarczych dających szansę polskiej lewicy w XXI wieku - ocenił lider Polskiej Partii Pracy, Daniel Podrzycki.

W ramach Unii Lewicy współpracują ze sobą Unia Pracy, Antyklerykalna Partia Postępu "Racja", Polska Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Demokratyczna Partia Lewicy i Centrolewica RP. Wkrótce partie te mają zawrzeć formalne porozumienie i ogłosić deklarację ideową. Dialog z Unią Lewicy prowadzą też Zieloni 2004 - ugrupowanie, które formalnie nie przystępuje do porozumienia.

Jak dotąd formalne porozumienia zawarli już działacze części środowisk lewicy w Małopolsce, Opolskiem, Warmińsko-Mazurskiem i na Śląsku, gdzie partie te chcą rozważyć również wspólny start w wyborach samorządowych w 2006 roku.

d4muil0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4muil0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj