Trwa ładowanie...
dg0l6b4

Unia może odebrać PiS pieniądze przez sądy. Oettinger mówi wprost

Jeśli państwo członkowskie w sposób fundamentalny łamie zasady państwa prawa, to miałbym duże opory przeciwko dawaniu mu pieniędzy - stwierdza komisarz UE ds. budżetu. Günther Oettinger przedstawia czarny scenariusz dla rządu PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Słowa Oettingera zapowiadają gorące tygodnie dla premiera Mateusza Morawieckiego
Słowa Oettingera zapowiadają gorące tygodnie dla premiera Mateusza Morawieckiego (PAP, Fot: Marcin Obara)
dg0l6b4

Oettinger w wywiadzie dla "Polska The Times" podkreślił, że sprawa powiązania pieniędzy z unijnej kasy dla Polski z kwestią praworządności jest wciąż otwarta. - Wiem, że takie są oczekiwania ze strony członków Parlamentu Europejskiego czy niektórych państw członkowskich. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przed 2 maja - zaznaczył.

Wyjaśnił, że to forum komisji zdecyduje, czy należy brać pod uwagę kwestię praworządności przy rozdzielaniu unijnych pieniędzy. Jeśli rozstrzygnięcie będzie niekorzystne dla Polski to rozpocznie się debata o tym, kto powinien podejmować dalsze decyzje: komisja czy Rada Europejska.

Zobacz także: Rząd dogada się z Unią? "Morawiecki gra z nią w kulki"

Komisarz UE ds. budżetu i zasobów ludzkich pytany był także o to, na jakiej podstawie można podjąć taką decyzję, skoro sankcji ws. praworządności nie przewidują unijne traktaty.

dg0l6b4

- Nie mówimy o sankcjach, mówimy o rozdziale europejskich pieniędzy. Jeśli państwo członkowskie w sposób fundamentalny łamie zasady państwa prawa, to miałbym duże opory przeciwko dawaniu mu pieniędzy - odpowiedział Oettinger.

"Przy rozliczaniu dotacji z UE potrzebne są niezależne sądy"

Wskazał też na powiązanie unijnych funduszy z niezależnymi sądami. - Bo przecież jeśli pojawi się jakaś wątpliwość w ich rozliczaniu i trzeba będzie odwołać się do rozstrzygnięcia prawnego, to do tego potrzebne są niezależne sądy, i to na wszystkich poziomach - stwierdził unijny urzędnik w rozmowie z "Polska The Times".

Podkreślił, że UE chce uniknąć utraty pieniędzy w wyniku problemów z rozliczaniem projektów z dofinansowaniem z Brukseli.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg0l6b4

Podziel się opinią

Share

dg0l6b4

dg0l6b4
Więcej tematów