Trwa ładowanie...
d34xv13
20-10-2006 10:30

Unia jednym głosem o sprawach energetycznych z Rosją

Szczyt przywódców państw UE w Lahti w
Finlandii, na który zaproszono prezydenta Rosji Władimira Putina,
ma pokazać, że Unia Europejska mówi jednym głosem o sprawach
energetycznych z Rosją, ale nie powinna unikać trudnych tematów,
jak prawa człowieka.

d34xv13
d34xv13

Unia Europejska jest zainteresowana przyjęciem jednej linii działania, jeśli nie chce sprawić wrażenia na Putinie, że Europa jest spektakularnie podzielona - powiedział w przeddzień szczytu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, którego zdaniem w stosunkach z Rosją należy "łączyć interesy z przyjaźnią".

Unia będzie mówiła jednym głosem - jest przekonany kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.

Pełniąca przewodnictwo w UE Finlandia, która jest organizatorem spotkania, od tygodni mnoży wysiłki, by uniknąć sporów podczas kolacji z Putinem. Jeszcze w czwartek na spotkaniu z ambasadorami państw członkowskich naciskała, by kraje nie wykorzystały kolacji do wyrażania swoich wątpliwości w sprawach stosunków z Rosją.

Kraje członkowskie są podzielone, jeśli chodzi o stosunki z Rosją i wizję tego, na czym powinna polegać unijna polityka energetyczna, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Polska i niektóre nowe kraje UE uważają, że w dotąd w proponowanej unijnej strategii brakuje energetycznej solidarności. Z niepokojem patrzą na rozwój niemiecko-rosyjskiej współpracy gazowej (Gazociąg Północny) nieuzgodnionej z partnerami w Unii.

d34xv13

W czwartek wieczorem fiński premier Matti Vanhanen spotkał się na półtoragodzinnej kolacji w Helsinkach z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski powiedział w czwartek PAP, że strona fińska w przeddzień szczytu chciała poznać polskie stanowisko w sprawach, o których będzie mowa podczas piątkowego spotkania.

Polska rozumie doskonale, że z Rosją trzeba rozmawiać jednym głosem - powiedziały po spotkaniu źródła fińskie, dodając, że zainteresowanie Finlandii stanowiskiem tak dużego i ważnego kraju, jak Polska, jest oczywiste.

Podziały dostrzega sama Rosja. Rosyjski ambasador przy UE Władimir Czyżow w rozmowie z AFP wprost powiedział, że rozszerzenie "nie ułatwiło" Moskwie rozmów z Brukselą.

Zdaniem dyplomaty, niektórzy Europejczycy mają zakodowany genetyczny lęk przed Rosją. W czasach ZSRR bali się czołgów i rosyjskich rakiet. Potem bali się, że Rosja stanie się zbyt słaba i zaleje ich rzeszą wygłodzonych uchodźców. Kiedy do tego nie doszło i Rosja na powrót urosła w siłę, boją się znowu. To jest patologiczne - powiedział Czyżow.

d34xv13

Finlandia, która była pomysłodawcą bezprecedensowego zaproszenia na nieformalny szczyt prezydenta Putina, zapowiada, że nie chce unikać trudnych tematów, w tym kwestii praw człowieka w Rosji, w kontekście niedawnego zabójstwa opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej. Nie wolno nam uciec od rozmów nieco bardziej krytycznych - zgodził się Juncker.

Innym tematem szczytu będzie wzrost innowacji w Europie. Przywódcy państw unijnych powinni wstępnie zdecydować, czy zgadzają się na utworzenie Europejskiego Instytutu Technologicznego. O lokalizację jednego z ośrodków badawczych tego instytutu zabiega Wrocław.

Inga Czerny i Michał Kot

d34xv13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34xv13
Więcej tematów