ŚwiatUnia Europejska pewna zakończenia sporu o nazwę Macedonii. Decyzja w tym roku

Unia Europejska pewna zakończenia sporu o nazwę Macedonii. Decyzja w tym roku

Macedonia z powodu obecnej nazwy nie może nawet myśleć o przystąpieniu do Unii. Jednak niedługo problemy Skopje mogą być przeszłością. Według unijnego komisarza ds. rozszerzenia Johannesa Hahna spór o nazwę zostanie rozwiązany do końca czerwca.

Unia Europejska pewna zakończenia sporu o nazwę Macedonii. Decyzja w tym roku
Źródło zdjęć: © PAP | GEORGI LICOVSKI
Radosław Rosiejka

Unijny komisarz ds. rozszerzenia złożył taką deklarację podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych państw ubiegających się o członkostwo w UE. Plan zakłada przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich, w tym Macedonii.

Jak zauważa agencja AFP, Unia Europejska jest pewna tego, że Macedonia zdecyduje się na zakończenie sporu z Grecją przed zakończeniem w czerwcu bułgarskiej prezydencji w Radzie UE. Również rządy w Skopje i Atenach mają nadzieję, że w końcu może dojść do zakończenia sporu.

Walka o nazwę pomiędzy państwami trwa od momentu rozpadu Jugosławii. Grecja nie zgadza się, aby północny sąsiad nazywał się Macedonią. Grecy twierdzą, że jest to nazwa historycznej krainy obejmującej też północą Grecję i część Bułgarii. Również trzy greckie regiony administracyjne mają w nazwie określenie "Macedonia". Z tego powodu kraj na Bałkanach używa nazwy "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii".

Zobacz także: Prezes PiS zaskoczony reakcją Izraela. Żakowski: powinien nazywać się Jarosław "Nic nie kapuje" Kaczyński

Do tego dochodzi też spór o historię. Grecy zauważają, że Macedończycy nie mają nic wspólnego ze starożytną Macedonią i Aleksandrem Wielkim. Poprzedni rząd w Skopje drażnił Ateny odwoływaniem się do dziedzictwa starożytnej Grecji. Poprzedni premier Nikoła Gruewski zbudował na tym całą politykę historyczną kraju. Aleksandrowi Wielkiemu budowano pomniki, jego imieniem nazywano ulice, place, a nawet lotnisko.

Na razie nie wiadomo, jaką nazwę będzie miało państwo na Bałkanach. AFP przypomina, że wśród wymienianych propozycji jest Górna Macedonia oraz Północna Macedonia.

unia europejskagrecjajohannes hahn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)