Trwa ładowanie...
d36fqk8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Unia Europejska oferuje Wielkiej Brytanii kompromis ws. świadczeń dla migrantów

• UE proponuje zezwolić Wlk. Brytanii na mechanizm "hamulca bezpieczeństwa"
• Takie rozwiązanie ograniczy świadczenia socjalne dla imigrantów z krajów UE
• "Hamulec bezpieczeństwa" mógłby funkcjonować maksymalnie 4 lata
• Propozycję złożono w ramach reform przed referendum ws. Brexitu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron (AFP, Fot: ALAIN JOCARD)
d36fqk8

Agencja Reutersa, która powołuje się na źródła zbliżone do negocjacji, poinformowała, że Unia Europejska oferuje Wielkiej Brytanii mechanizm "hamulca bezpieczeństwa".

Propozycja "hamulca bezpieczeństwa" polega na tym, że każdy kraj członkowski UE miałby prawo do przekonania swych unijnych partnerów, że z powodu zbytniego obciążenia systemu świadczeń społecznych zawiesza się świadczenia dla pracowników z innych krajów UE na okres maksymalnie czterech lat.

Taki postulat wstrzymania na cztery lata prawa do zasiłków związanych z zatrudnieniem albo mieszkaniami socjalnymi - ale tylko w odniesieniu do Wielkiej Brytanii - zgłosił brytyjski premier David Cameron. Instytucje UE i wiele krajów członkowskich, w tym Polska, uważają ten pomysł za naruszenie unijnych zasad swobody przepływu pracowników i równego traktowania.

d36fqk8

Reuters podaje, powołując się na swoje źródła, że propozycja kompromisu zostanie w piątek omówiona w Brukseli przez Camerona i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Komisja Europejska, która jako jedyna ma w UE prawo inicjatywy prawodawczej, musiałaby zainicjować proces zmiany obecnie obowiązujących przepisów.

Jeśli w wyniku rozmowy Junckera i Camerona dojdzie do porozumienia, wtedy cały zestaw postulowanych przez szefa brytyjskiego rządu reform będzie mógł być uzgodniony w niedzielę podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Londynie.

Oczekuje się, że Tusk przekaże propozycje reform na piśmie pozostałym 27 krajom na początku przyszłego tygodnia, a wszystkie sporne jeszcze kwestie zostaną rozstrzygnięte na szczycie szefów państw i rządów UE 18-19 lutego.

Cameronowi zależy na przyjęciu jego postulatów, by w referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, do którego może dojść najwcześniej w czerwcu, przekonywać Brytyjczyków do pozostania w UE.

d36fqk8

W pozostałych dziedzinach, w których Brytyjczycy chcą reformować UE, szanse na porozumienie są dużo większe. Postulaty te dotyczą wypracowania zasad współpracy między strefą euro a państwami spoza niej, by zapewnić, że kraje bez wspólnej waluty nie będą dyskryminowane, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Camerona ma się odbyć "najpóźniej do końca 2017 roku".

d36fqk8

Podziel się opinią

Share

d36fqk8

d36fqk8
Więcej tematów