Unia Europejska i dialog Serbii z Kosowem
Unia Europejska podejmuje kolejną próbę pogodzenia Serbii z Kosowem. Dziś w Brukseli spotkanie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton z premierami obu krajów. Poprawa relacji to warunek ich zbliżenia do Wspólnoty.
Serbia odrzuciła niedawno unijny plan unormowania kontaktów ze swą była prowincją, która kilka lat temu ogłosiła niepodległość. Władze w Belgradzie nie chciały się zgodzić na zrzeczenie się faktycznej kontroli nad północną częścią Kosowa. Teraz Komisja Europejska próbuje skłonić skłócone strony do dialogu.
- Jesteśmy przekonani, że ten dialog zakończy się porozumieniem. Nadszedł czas, by zapomnieć o przeszłości i patrzeć w przyszłość. Mamy nadzieję, że premierzy obu krajów dostrzegą historyczną szansę w interesie swoich obywateli - powiedział komisarz do spraw rozszerzenia Sztefan Fuele.
Szefowa unijnej dyplomacji ma omówić z premierami Serbii i Kosowa możliwości kompromisu. Belgrad chce między innymi gwarancji szerokiej autonomii dla Serbów mieszkających na północy Kosowa. Przeciwna jest temu Prisztina, której zależy na zintegrowaniu północnej części z resztą kraju i strukturami państwowymi.