Unia dogadała się z Rosją
Unia Europejska i
Rosja podpiszą w Luksemburgu porozumienie w sprawie
współpracy politycznej i gospodarczej po rozszerzeniu UE -
ujawniły przed południem unijne koła w Brukseli,
cytowane przez agencję Reutera.
27.04.2004 | aktual.: 27.04.2004 14:15
Zdaniem tych źródeł, rano negocjatorom z UE i Rosji udało się usunąć ostatnie bariery, blokujące układ w sprawie rozszerzenia rosyjsko-unijnego porozumienia o partnerstwie i współpracy (PCA) na dziesięciu nowych członków Unii, w tym Polskę.
Cytowany przez agencję Reutera unijny urzędnik powiedział, iż opracowane "za pięć dwunasta" ustalenia zdusiły w zarodku rysujący się kryzys w stosunkach pomiędzy Moskwą a Brukselą. "Obie strony ostatecznie uzgodniły sformułowania wspólnego oświadczenia i porozumienie zostanie wkrótce podpisane" - powiedział przedstawiciel UE dziennikarzowi Reutera.
Podpisanie dokumentu planowane jest na wtorek w Luksemburgu. W porannych wtorkowych rozmowach Rosja-UE uczestniczyli m.in. szefowie dyplomacji: rosyjskiej Siergiej Ławrow, Irlandii (przewodniczącej obecnie UE) - Brian Cowen, unijnej - Javier Solana oraz komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Chris Patten.
Początkowo Moskwa nie zgadzała się na "automatyczne" potraktowanie nowych członków jako stron PCA, uzależniając to od ustępstw ze strony Unii w sprawie 14 postulatów dotyczących całej gamy spraw gospodarczych, a także politycznych. Poruszano w nich kwestię ceł i kwot importowych oraz polityki Łotwy i Estonii wobec ludności rosyjskojęzycznej.
Rosja argumentowała, że rozszerzenie Unii Europejskiej kosztować ją będzie rocznie co najmniej 300 mln dolarów. W ubiegłym roku wartość dwustronnych obrotów Rosja-UE szacowano na co najmniej 78 mld euro.