Trwa ładowanie...
01-12-2015 13:14

UNHCR: w listopadzie mniej migrantów na szlaku śródziemnomorskim

W listopadzie odnotowano spadek liczby migrantów, przybywających przez Morze Śródziemne do Europy; w ub. miesiącu było ich 140 tys. - podało Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

UNHCR: w listopadzie mniej migrantów na szlaku śródziemnomorskimŹródło: AFP, fot: Angelika Warmuth
dpn5sux

Jak podkreślił rzecznik UNHCR William Spindler po raz pierwszy w tym roku odnotowano spadek liczby migrantów, choć - jak stwierdził - wciąż do Europy każdego dnia przedostaje się bardzo dużo imigrantów. Jak dodał, w październiku ponad 218 tys. ludzi dotarło do Europy szlakiem śródziemnomorskim.

- Przyczyny spowolnienia wzrostu liczby migrantów przyjeżdżających do Europy związane są ze zmiennymi warunkami klimatycznymi na Morzu Egejskim, ale także z walką władz tureckich z przemytnikami - powiedział Spindler.

Rzecznik UNHCR poinformował, że w ciągu całego 2015 roku ponad 880 tys. ludzi przedostało się do Europy przez Morze Śródziemne. Jak dodał w ubiegłym roku liczba ta była około cztery razy mniejsza.

dpn5sux

Również kraje nordyckie odnotowały ostatnio spadek liczby migrantów przybywających do ich regionu. W tym przypadku najprawdopodobniej na skutek bardziej restrykcyjnych kontroli i zaostrzenia warunków przyznania azylu - podała AP, powołując się na władze imigracyjne.

Do Szwecji przybyło w ub. tygodniu 6100 migrantów, podczas tydzień wcześniej było to 8550, a jeszcze tydzień wcześniej 10500. W Norwegii liczba migrantów spadła do 969 z 2108 w poprzednim tygodniu i 2500 tydzień wcześniej. W Finlandii liczba migrantów także spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni z ok. 4 tys. do 1600 osób.

Szwecja zapowiedziała, że uchodźcy będą mieli prawo jedynie do tymczasowego pobytu, oraz ograniczyła prawo do łączenia rodzin imigrantów. Zaostrzyła ponadto kontrole na granicach. Z kolei Norwegia zaczęła wykupywać wkładki w prasie w Afganistanie, zniechęcające mieszkańców tego kraju do emigracji do Europy.

dpn5sux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpn5sux
Więcej tematów