Trwa ładowanie...

UNHCR: ok. 730 tys. osób uciekło w tym roku z Ukrainy do Rosji

Około 730 tys. osób opuściło w tym roku Ukrainę z powodu walk na wschodzie tego kraju i znalazło się w Rosji - poinformował przedstawiciel Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Vincent Cochetel.
Share
Wewnętrzni uchodźcy w Doniecku
Wewnętrzni uchodźcy w DonieckuŹródło: AFP, Fot: Bulent Kilic
d4ey1m0

Zaznaczył, że to znacznie większy exodus niż sądzono pierwotnie.

Liczba ta nie obejmuje tych, którzy zwykle przekraczają granicę w celach handlowych czy turystycznych. - To nie są turyści - powiedział na briefingu Cochetel, który jest dyrektorem europejskiego biura UNHCR.

- Widzimy ich przy granicy jak w każdym innym konflikcie. Idą, czasem po prostu przechodzą przez granicę, z plastikowymi workami. Wielu z nich naprawdę bez środków do życia - powiedział.

d4ey1m0

Dalsze 117 tysięcy to wewnętrzni uchodźcy na Ukrainie, a ich liczba zwiększa się o około 1200 dziennie - twierdzi Cochetel.

Rosyjskie służby migracyjne utrzymują, że w tym roku otrzymały wnioski od ok. 168 tysięcy osób, które uciekły z Ukrainy. Cochetel powiedział, że podana przez niego liczba 730 tysięcy uwzględnia tych, którzy zwrócili się o ochronę do władz Rosji.

Według mediów ukraińskich i rosyjskich, na które powołuje się agencja CTK, gwałtownie rośnie liczba uchodźców z obwodów donieckiego i ługańskiego. Władze Ukrainy zaapelowały w poniedziałek do mieszkańców wschodnich regionów kraju o opuszczenie miejscowości zajętych przez prorosyjskich separatystów.

d4ey1m0

Podziel się opinią

Share
d4ey1m0
d4ey1m0
Więcej tematów