PolskaUmowy na dostawę F-16 zatwierdzone

Umowy na dostawę F‑16 zatwierdzone

Rząd zatwierdził we wtorek umowy na dostawę samolotu wielozadaniowego F-16 dla polskiej armii, które w piątek 18 kwietnia zostały podpisane w Dęblinie przez przedstawicieli polskiego rządu oraz sił zbrojnych USA i firmy Lockheed Martin.

Podpisano cztery umowy: umowę główną na dostarczenie w latach 2006-2008 48 samolotów F-16, umowę finansową - precyzującą warunki obsługi finansowej całego kontraktu, umowę dotyczącą pożyczki, jakiej Polsce udzielił rząd amerykański na realizację projektu oraz umowę offsetową, zobowiązującą stronę amerykańską do inwestycji w polską gospodarkę.

"Odpowiedzialność z tytułu niewywiązania się z umowy przez polskie podmioty nie zwalnia w żaden sposób firmy Lockheed Martin od realizacji pełnej wartości offsetowej" - powiedział wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jacek Piechota we wtorek na konferencji po obradach rządu.

Wiceminister dodał, że jest to niezmiernie istotne, "dlatego, że obawialiśmy się sytuacji, iż z powodu błędów polskich partnerów nie będzie można zrealizować określonych zobowiązań".

Według Piechoty, strona amerykańska oczekiwała, że będzie w takich sytuacjach zwolniona z realizacji wartości offsetowej przypisanej danemu projektowi.

Nominalna wartość kontraktu offsetowego wyniesie 7,5 mld dolarów, a po uwzględnieniu tzw. mnożników określających ich innowacyjność sięgnie 12 mld dolarów.

Źródło artykułu:PAP
samolotusaf-16
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)