Ultraczarna ryba żyje w głębinach oceanu. Kamuflaż pomaga jej przetrwać

Naukowcy odkryli 16 gatunków ryb o bardzo czarnym zabarwieniu skóry. Pomaga im to nie tylko polować, ale i chronić się przed innymi gatunkami.

Ultraczarna ryba
Ultraczarna ryba
Źródło zdjęć: © Smithsonian's NMNH, Twitter
Anna Piątkowska-Borek

Naukowcy odkryli ultraczarną rybę

Nowe badania opublikowane w "Current Biology", potwierdzają, że w przypadku 16 gatunków ryb wykryto bardzo czarne zabarwienie, po raz pierwszy stwierdzono ultra-czarny u zwierząt wodnych. Jedną z nich jest smok z Pacyfiku (Pacific blackdragon), żyjący w głębinach oceanu. Badając go, naukowcy doszli do ciekawych wniosków.

Ich skóra pochłania ponad 99,5 proc. światła. Powoduje to, że nawet w najbardziej jaskrawym świetle wyglądają jak same kontury, bez jakichkolwiek zarysów. W głebinach oceanu są zatem kompletnie niewidoczne.

Ultraczarna ryba w oceanie. Kamuflaż może uratować życie

"W głębinach oceanicznych nie ma się gdzie schować, a jest tam mnóstwo drapieżników. Jedyną możliwością niektórych zwierząt jest zlanie się z tłem" – powiedziała cytowana przez agencję Reuters Karen Osborn z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.

Według naukowców promienie słoneczne docierają jedynie do głębokości 200 metrów pod wodą. Z kolei część gatunków, które przebadano, żyje nawet 5 tys. metrów pod poziomem lustra wody.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)