Trwa ładowanie...

Ultimatum dla Andrzeja Dudy. Znamy szczegóły

Wiadomo już, co zaproponuje Jarosław Kaczyński na spotkaniu z prezydentem. Ma postawić Dudzie ultimatum i konsultować całkiem nowy projekt reformy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Share
Ultimatum dla Andrzeja Dudy. Znamy szczegóły
Źródło: PAP
d2a2n7q

Jarosław Kaczyński o problemach z propozycjami Andrzeja Dudy mówił już w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Chodzi o zasady wyłaniania członków KRS, gdy wybór większością 3/5 będzie nie do osiągnięcia w Sejmie.

- My zaakceptowaliśmy prośbę pana prezydenta dotyczącą 3/5, choć wielu z nas uznaje ją za błąd polityczny. Oceniając realnie sytuację w parlamencie, można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że ten wymóg okaże się nierealny - mówił prezes PiS.

Kaczyński zapowiedział, że PiS przedstawi prezydentowi korekty projektów ustaw. Jak jednak informuje portal Onet.pl, to nie będą drobne poprawki, lecz właściwie nowy projekt reformy KRS.

d2a2n7q

To właśnie ma być głównym tematem spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie odbędzie się w piątek na prośbę PiS.

Czego oczekuje PiS od prezydenta?

Partia rządząca chce, aby w przypadku niewybrania członków KRS w pierwszym kroku, opozycja miała zagwarantowane kilka miejsc z automatu.

W zamian PiS zaakceptuje prezydencki projekt dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym.

Zobacz także: *Duda kontra Kaczyński *

Co, jeśli Duda się nie zgodzi? Ultimatum

Jeśli się nie dogadają, PiS ma odlożyć całą reformę sądownictwa w czasie i zwalić odpowiedzialność na prezydenta.

d2a2n7q

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw, autorstwa PiS.

Projekt noweli ustawy o KRS przedstawiony przez prezydenta zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.

Źródło: Onet.pl/WP/PAP

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2a2n7q

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a2n7q
d2a2n7q
Więcej tematów