Trwa ładowanie...

Ulicami Poznania przejdzie Orszak Trzech Króli

• Barwny orszak już tradycyjnie uświetni Święto Trzech Króli
• W orszaku pojawi się po raz kolejny „eko-wielbłąd”
• Dla poznaniaków przygotowano 10 tysięcy papierowych koron

Share
Ulicami Poznania przejdzie Orszak Trzech Króli
Źródło: Urząd Miasta Poznania
d1yl8yd

Odkąd w 2011 r. Święto Trzech Króli ustanowiono dniem wolnym od pracy, w wielu miastach Polski organizowane są barwne orszaki z udziałem biblijnych mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nie inaczej jest w Poznaniu, gdzie tradycja organizowania Orszaku Trzech Króli zakorzeniła się na dobre.

Największą atrakcją orszaku były zawsze żywe zwierzęta, na których poruszali się królowie – w poprzednich latach organizatorom udawało się nawet sprowadzić żywego wielbłąda. Przed rokiem zastąpiono go „wersją eko”, czyli wykonaną z drewna. Podobnie ma być także i tym razem.

d1yl8yd

Orszak rozpocznie się w środę, 6 stycznia o godz. 12 na placu Wolności od modlitwy Anioł Pański poprowadzonej przez abpa Stanisława Gądeckiego. Następnie Trzej Królowie ruszą z placu Wolności na Stary Rynek, by pokłonić się małemu Jezusowi w stajence.

Podobnie jak w minionych latach poznaniacy uczestniczący w orszaku otrzymają papierowe korony, których organizatorzy przygotowali aż 10 tysięcy, a także 5 tysięcy śpiewników z kolędami. Organizatorzy zachęcają do udziału przede wszystkim rodziny z dziećmi, które mogą zabrać ze sobą instrumenty oraz zaprojektowane przez siebie korony.

Zakończeniem orszaku będzie msza święta w Farze Poznańskiej, która rozpocznie się około godz. 13:45.

Utrudnienia w ruchu i zmiany w rozkładzie tramwajów i autobusów

Orszak z udziałem kilku tysięcy osób oznacza utrudnienia w ruchu. Od godz. 12 kierowcy przez około 15 minut nie będą mogli przejechać przez Al. Marcinkowskiego na odcinku od placu Wolności do ul. Paderewskiego - ulica zostanie na czas przejścia orszaku zamknięta dla ruchu.

d1yl8yd

6 stycznia przez cały dzień nie będą kursować autobusy linii nr 50, a autobusy linii nr 80 kursować będą tylko do pętli „Rudnicze”. Nie będą wjeżdżać na przystanek „Sycowska/Auchan” podobnie jak linie nr 611 i 703.

Autobusy linii nr 81 i 84 kursować będą tylko do przystanku „Rusa Szpital” (bez wjazdu pod Centrum Handlowe M1), a autobusy linii nr 98 i 348 nie będą wjeżdżać na kampus UAM na Morasku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1yl8yd

Podziel się opinią

Share
d1yl8yd
d1yl8yd
Więcej tematów