PolskaUlica im. Czesława Miłosza

Ulica im. Czesława Miłosza

W Krakowie będzie ulica i węzeł drogowy im.
Czesława Miłosza - zdecydowali radni. Uchwałę w tej
sprawie podjęto bez dyskusji, choć nie jednogłośnie - dwóch
radnych wstrzymało się od głosu, radni Ligi Polskich Rodzin w
głosowaniu nie uczestniczyli.

Węzeł drogowy, który otrzyma imię poety, już istnieje w pobliżu krakowskiego dworca. Ulica powstanie w ciągu kilku lat.

O nadanie imienia Czesława Miłosza jednej z ulic wystąpił do radnych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Węzeł im. Miłosza połączy ul. Wita Stwosza z al. 29 Listopada i dalej z Alejami Trzech Wieszczy, co ma także znaczenie symboliczne.

Choć pochówek Miłosza na krakowskiej Skałce wzbudził ogromną dyskusję, to nadanie jego imienia ulicy odbyło się bez debaty. Radni nie dyskutowali o tym ani podczas posiedzenia komisji kultury, która uchwały takie opiniuje, ani podczas sesji rady miasta.

Ta idea sama się broni. Radni krakowscy, bez względu na to, jakie barwy reprezentują, wiedzą, że jest to wielka postać - powiedział przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Krakowa Stanisław Handzlik.

Według szefa klubu radnych LPR Piotra Doerre, Miłosz jest "postacią kontrowersyjną", choć ocena poety w klubie LPR i w partii "nie jest jednoznaczna". Niekoniecznie oceną taką muszą zajmować się politycy. Także brak dyskusji jest wymownym znakiem - powiedział Doerre.

Już podczas debaty na temat placu Reagana postulowaliśmy, aby wszystkie kandydatury na patronów ulic były rozpatrywane dopiero po pewnym okresie od śmierci tych osób, gdy ucichną dyskusje i często gorszące spory - dodał Doerre. Poza tym uważamy, że jest bardzo wiele postaci, które w Krakowie nie doczekały się odpowiedniego uhonorowania, m.in. dlatego, że nowe place i ulice nie powstają tak często.

Radni LPR nie uczestniczyli w głosowaniu, 24 osoby opowiedziały się za nadaniem ulicy imienia Miłosza, dwie wstrzymały się od głosowania.

W Krakowie od 1995 r. obowiązuje moratorium dotyczące nazw ulic. Zakłada ono, że nie będą zmieniane dotychczasowe nazwy, a patronów mogą zyskać tylko nowo wybudowane ulice. W ostatnich latach na mapie Krakowa pojawiły się ulice: Jerzego Turowicza, ks. Józefa Tischnera, Zbigniewa Herberta, Jana Stelli- Sawickiego, Tadeusza Rozwadowskiego. Złamaniem moratorium byłaby zmiana nazwy pl. Centralnego na pl. Reagana - radni znaleźli więc kompromis i będzie pl. Centralny im. Ronalda Reagana, choć przeciwni takiej decyzji są sami mieszkańcy Nowej Huty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)