Trwa ładowanie...

Ulgi, rada i portal dla seniorów na Śląsku

Śląska Karta Seniora upoważniająca do zniżek w ośrodkach kulturalnych i sportowych, rada seniorów działająca przy marszałku województwa, portal z informacjami o ciekawych imprezach - we wtorek oficjalnie zainaugurowano te projekty w woj. śląskim.

Share
Ulgi, rada i portal dla seniorów na Śląsku
Źródło: Fotolia, Fot: Peter Atkins
d4bvg9u

- Zdajemy sobie sprawę, że polskie społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej przez to, że jesteśmy zdrowsi. Seniorzy chcą być bardziej aktywni, nie chcą siedzieć w domach, chcą być aktywną częścią naszego społeczeństwa, stąd działania władz publicznych, żeby seniorów zaangażować w działalność władz i razem z nimi podjąć działania służące ich środowisku - powiedział podczas konferencji prasowej w Chorzowie marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Podczas spotkania w Parku Śląskim poinformował też, że województwo wprowadza Śląską Kartę Seniora. Jej rolę ma pełnić dowód osobisty, który pozwoli określić wiek beneficjenta zniżek czy udogodnień w placówkach należących do woj. śląskiego - przysługują od 60. roku życia.

d4bvg9u

- To pierwszy, mały krok. Chcemy wciągnąć w tę kartę samorządy woj. śląskiego. Wiemy, że samorządy, poszczególne gminy podejmują pewne działania na swoich terenach. Chcemy to koordynować i chcemy w przyszłości zrobić duże zamieszanie wokół tego, że seniorzy mają prawo do korzystania ze wszystkich dóbr, które oferują gminy i samorząd województwa - dodał marszałek Saługa.

Poinformował również o podpisaniu zarządzenia uruchamiającego procedurę powołania Rady Seniorów przy marszałku woj. śląskiego. Zaznaczył, że powołania takiego formalnego forum współpracy z samorządem chcieli sami seniorzy. - Rada będzie mi pomagać w podejmowaniu decyzji, zarządzaniu województwem w obszarach dotyczących seniorów - wyjaśnił.

Samorząd przygotował też portal z informacjami o wydarzeniach, które mogą zainteresować osoby w starszym wieku. Jego adres to www.seniorzy.slaskie.pl.

O działaniach na ich rzecz poinformowano podczas wtorkowego spotkania w Parku Śląskim, gdzie seniorzy mogli wziąć udział m.in. w treningu z mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce z 1980 r. Władysławem Kozakiewiczem. Sportowiec prezentował ćwiczenia bezpieczne dla osób w bardziej zaawansowanym wieku, radził też, jak bezpiecznie dla kręgosłupa wykonywać domowe czynności, jak prasowanie, czy dźwiganie niewielkich ciężarów.

- Proste ćwiczenia, regularnie powtarzane, bardzo dużo dają. Nie trzeba chodzić do siłowni - można je wykonać w domu, naszym ciężarkiem może być półlitrowa butelka z wodą - przekonywał.

W ramach spotkania zaplanowano też debatę pt. "Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?" w Muzeum Śląskim w Katowicach, jej uczestnicy mogą też bezpłatnie zwiedzić nowoczesny gmach placówki.

d4bvg9u

Podziel się opinią

Share
d4bvg9u
d4bvg9u
Więcej tematów