Ukryli bakterie
Dwa oddziały zamknięte, pacjenci pod
obserwacją, dezynfekcje - to efekt wykrycia w szczecińskim 109
Szpitalu Wojskowym niezwykle rzadkiej i groźnej bakterii
wywołującej gangrenę. Wojsko nie powiadomiło o skażeniu cywili.
Wieść jednak wyciekła i wywołała w mieście falę panicznych plotek -
pisze "Głos Szczeciński".
Dziennik próbował dowiedzieć się czegoś od służb sanitarnych. Te nie miały o niczym pojęcia. Wojsko nie musi zgłaszać służbom cywilnym takich problemów - przyznaje Kazimierz Brzeski, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. "No i nie zgłosiło". Nic o tajemniczych wydarzeniach w szpitalu nie wiedziało też Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody - informuje "Głos Szczeciński".
Jak ustalili reporterzy dziennika, sytuacja w szpitalu wojskowym jest poważna. Nie chodzi na szczęście o ebolę, ale o groźne bakterie wywołujące gangrenę. Zakażenie nimi rany może doprowadzić do amputacji kończyny. Bakteria jest w warunkach szpitalnych niezwykle rzadka - czytamy w gazecie.
W czasie mojej kariery tylko raz spotkałem się z takim przypadkiem - przyznaje mjr dr Jerzy Grabarek, zastępca komendanta 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Gangrena do szpitala, według lekarzy, została "przyniesiona" przez 79-letniego pacjenta. W szpitalu leczony był w styczniu. Pod koniec kwietnia zgłosił się ponownie skarżąc się na kłopoty z nogą. Został przyjęty. Groźne bakterie wykryto u niego kilka dni później. Pacjent stracił nogę; została amputowana - informuje "Głos Szczeciński".
Zaraz po wykryciu bakterii szpital zawiadomił Wojskowy Instytut Medycyny Prewencyjnej z Gdyni. Zakażony pacjent przeniesiony został do izolatki. Zamknięte zostały także dwa duże szpitalne oddziały, na których mogły pozostać bakterie - onkologii i chirurgii ogólnej - w sumie 45 łóżek. Oddziały będą zamknięte co najmniej do 16 maja, a pacjenci, którzy się tam znaleźli jeszcze przed wykryciem bakterii pozostają pod obserwacją - pisze "Głos Szczeciński". (PAP)