Trwa ładowanie...
d27dbku
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraińskie służby oskarżyły rosyjskiego majora o terroryzm

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła tożsamość majora wojsk rosyjskich, którego siły ukraińskie zatrzymały w miniony weekend z przewożonym sprzętem wojskowym na wschodzie kraju. Rosjanina oskarżono o terroryzm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińskie służby oskarżyły rosyjskiego majora o terroryzm
(Wikimedia Commons, Fot: Posterrr)
d27dbku

Szef SBU Wasyl Hrycak powiedział, że 37-letni Władimir Starkow z obwodu kirowskiego natychmiast przyznał się, że jest oficerem służby czynnej w rosyjskich siłach zbrojnych, gdy został zatrzymany w ciężarówce na punkcie kontrolnym 22 km od Doniecka, kontrolowanego przez separatystów.

Kijów niewątpliwie wykorzysta tę sprawę do podbudowania oskarżeń pod adresem Moskwy o to, że wciąż angażuje się w trwający od 15 miesięcy konflikt i podkopuje porozumienia wypracowane w lutym w stolicy Białorusi Mińsku - pisze agencja Reutera.

Wspierający separatystów Kreml zaprzecza, by zaopatrywał ich w broń i sprzęt, zaprzecza też, że rosyjscy żołnierze uczestniczą w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Gdy w maju siły ukraińskie pojmały dwóch żołnierzy rosyjskich wojsk specjalnych, władze w Moskwie twierdziły, że samowolnie opuścili oni swoje oddziały, by iść ochotniczo na Ukrainę - przypomina Reuters.

d27dbku

Na wideo wyemitowanym przez SBU major Starkow mówi, że po przybyciu na służbę do obwodu rostowskiego na południu Rosji otrzymał rozkaz udania się na Ukrainę w charakterze doradcy wojskowego separatystów.

- Oni stawiają cię wobec faktów dokonanych: będziesz służyć w DRL lub ŁRL - powiedział Starkow. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to samozwańcze republiki powołane przez prorosyjskich separatystów.

Przedstawiciele SBU twierdzą, że Starkow i inny mężczyzna, który podaje się za bojownika separatystów, zabłądzili i w ten sposób trafili na ukraiński punkt kontrolny. SBU oznajmiła, że Starkow został oskarżony o terroryzm.

Zawarte w lutym w Mińsku porozumienia przewidywały, że na wschodniej Ukrainie dojdzie do zawieszenia broni i utworzenia strefy buforowej między stronami konfliktu. W dalszej kolejności miały się tam odbyć wybory samorządowe. Pierwszy, najważniejszy punkt porozumień, nie został do tej pory zrealizowany.

d27dbku

Podziel się opinią

Share

d27dbku

d27dbku
Więcej tematów