Trwa ładowanie...

Ukraiński polityk namawia PE do poparcia trybunału ws. boeinga

Przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zaproponował posłom Parlamentu Europejskiego (PE), by rozpatrzyli na sesji 7-10 września przyjęcie rezolucji popierającej utworzenie trybunału międzynarodowego ds. katastrofy malezyjskiego boeinga.
Share
Szczątki rozbitego Boeinga
Szczątki rozbitego BoeingaŹródło: PAP/EPA, Fot: Zurab Dzhavakhadze
d3rsahv

Sprawę tę szef Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy omówił na spotkaniu w Kijowie z szefem komisji spraw zagranicznych PE Elmarem Brokiem.

Hrojsman podziękował także za list otwarty, który podpisało 82 europosłów, z prośbą do rządów państw członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla utworzenia takiego trybunału. Miałby on osądzić winnych katastrofy malezyjskiego samolotu Boeing 777, do której doszło w lipcu roku 2014 nad terenami wschodniej Ukrainy, znajdującymi się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Na pokładzie maszyny znajdowało się 298 osób, z czego dwie trzecie stanowili obywatele Holandii. Zginęli wszyscy.

- Wszyscy winni powinni zostać wykryci i ukarani - podkreślił przewodniczący parlamentu Ukrainy.

d3rsahv

Projekt przedstawionej w RB ONZ przez Malezję rezolucji dotyczącej utworzenia międzynarodowego trybunału do ścigania winnych zestrzelenia samolotu jest omawiany przez ekspertów. Inicjatywę Malezji poparły władze Australii, Holandii, Belgii i Ukrainy, sprzeciwia się jej Rosja mająca w RB prawo weta.

Wołodymyr Hrojsman zwrócił się także z prośbą do europarlamentarzystów, by zadbali o obecność przedstawicieli PE na procesach ukraińskich obywateli, którzy są bezprawnie przetrzymywani w Rosji, zwłaszcza Nadii Sawczenko - deputowanej ukraińskiego parlamentu. Proces ukraińskiej lotniczki, oskarżonej m.in. o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy, może się rozpocząć 31 lipca.

Zobacz również: Holenderski raport: separatyści zestrzelili malezyjski samolot

d3rsahv

Podziel się opinią

Share
d3rsahv
d3rsahv
Więcej tematów