Trwa ładowanie...

Ukraiński ekspert wojskowy: na granicy z Rosją pojawiły się Iskandery

Rosja ściągnęła nad granicę z Ukrainą sześć mobilnych platform rakietowych Iskander, a jej żołnierze pełnią służbę w stanie podwyższonej gotowości bojowej - poinformował ukraiński ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk.

Share
Ukraiński ekspert wojskowy: na granicy z Rosją pojawiły się Iskandery
Źródło: Wikimedia Commons/ CC 3.0, Fot: Vitaliy Ragulin
d2umrgt

"W pasie przygranicznym z Federacją Rosyjską, naprzeciwko obwodu donieckiego, odnotowano przybycie pododdziału (sześć wyrzutni) operacyjno-taktycznych systemów rakietowych Iskander" - przekazał na swoim profilu na Facebooku.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne o zasięgu 380-500 km. Mogą też przenosić ładunki nuklearne.

d2umrgt

Ekspert przekazał, że na opanowane przez prorosyjskich separatystów ziemie Donbasu (obwód doniecki i ługański) wciąż napływa wsparcie w ludziach dla oddziałów rebeliantów.

"W rejonie Ałczewsk-Stachanow-Perwomajsk kontynuowane jest przerzucanie sił i środków wojsk rosyjsko-terrorystycznych. Zauważono sprzęt wojskowy z Rosji przekazany brygadzie zmechanizowanej 'Prizrak' (Duch). Przez miejscowość Krasnodon nadchodzi artyleria" - czytamy.

Będą udawać ukraińską armię?

Tymczuk poinformował także, że w okolicach miast Jenakijewe i Makijiwka Rosjanie rozlokowują systemy broni przeciwlotniczej, w tym systemy S-300. Z Makijiwki nadchodzą wiadomości o nanoszeniu na sprzęt dostarczony z Rosji oznakowań armii ukraińskiej.

d2umrgt

Wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Ukrainy ostrzegała, że siły przeciwnika mogą atakować ludność cywilną na opanowanych przez separatystów terenach, by zrzucić winę za to na ukraińskie siły rządowe.

Rosjanie przerzucają również ludzi i sprzęt z północy obwodu donieckiego w okolice Nowoazowska, który znajduje się w południowo-wschodniej części obwodu, przy granicy z Rosją nad Morzem Azowskim - poinformował Tymczuk.

Zobacz również wideo: Ukraina chce wybudowania muru na granicy z Rosją.

Zaostrzenie sytuacji po wyborach?

Eksperci na Ukrainie wskazują, że sytuacja na wschodzie Ukrainy może zaostrzyć się po przeprowadzonych w niedzielę, a nieuznawanych przez Kijów i Zachód wyborach do władz separatystycznych republik donieckiej i ługańskiej.

We wtorek wybory te będą głównym tematem posiedzenia RBNiO, które prezydent Petro Poroszenko zwołał na godziny popołudniowe.

Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że wybory są brutalnym naruszeniem tzw. Protokołu Mińskiego, podpisanego 5 września przez Ukrainę, Rosję i OBWE. Podkreślił, że prorosyjscy bojownicy odrzucili polityczną drogę uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

d2umrgt

Podziel się opinią

Share
d2umrgt
d2umrgt
Więcej tematów