Trwa ładowanie...

Ukraiński dowódca odpowiedzialny za zbrodnie podczas II wojny odnaleziony w USA

Polska zażąda od USA wydania 98-letniego ukraińskiego oficera Michaela K., który podczas II wojny światowej miał być odpowiedzialny za Ukraiński Legion Samoobrony. Jednostka w 1944 r. zamordowała 44 osoby ze wsi na Lubelszczyźnie. Prokuratura Krajowa chce zastosować wobec mężczyzny tymczasowy areszt.

Share
Ukraiński dowódca odpowiedzialny za zbrodnie podczas II wojny odnaleziony w USAŹródło: Eastnews, fot: Star Tribune
d3r18dq

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku ze śledztwem dotyczącym zabicia mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin na Lubelszczyźnie oraz spalenia tych wiosek zażąda tymczasowego aresztu dla Michaela K. oraz wystąpi do USA o wydanie mężczyzny.

- Ze zgromadzonych dowodów wynika, że żyjący obecnie w USA Michael K. to dowódca Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który przeprowadził pacyfikację wsi na Lubelszczyźnie - powiedział w rozmowie z AP prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Mieli zabić i spalić

Michael K. miał wydać 23 lipca 1944 r. podległym sobie żołnierzom Ukraińskiego Legionu Samoobrony rozkaz zabicia mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin oraz spalenia tych wiosek. W trakcie pacyfikacji zginęły 44 osoby.

d3r18dq

Rodzina K. konsekwentnie zaprzecza, by mężczyzna mógł dopuścić się zbrodni wojennej. - W dokumentach historycznych nie znalazła się jakakolwiek informacja wskazująca na to, że mój ojciec odegrał jakąś rolę w popełnieniu zbrodni wojennej - stwierdził Andrij Karkoc w rozmowie z AP.

Jego rodzina twierdzi również, że mężczyzna jest chory na alzheimera. Zdaniem Efraima Zuroffa, który zajmuje się ściganiem nazistowskich zbrodniarzy z ramienia amerykańskiego Centrum Szymona Wiesenthala, zasłanianie się słabym zdrowiem jest częstą praktyką w tego typu przypadkach.

Ekstradycja? USA chętne

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że Stany Zjednoczone przychylą się do tego wniosku ze względu na zatajenie przez Michaela K. w 1949 r. służby w SS podczas starań o wyjazd do USA oraz o obywatelstwo tego kraju.

Podejrzany został odnaleziony w 2013 r. przez dziennikarza AP, który ustalił, że mężczyzna żyje w Minneapolis. Pomógł mu w tym brytyjski farmaceuta Stephen Ankier zajmujący się amatorsko tropieniem nazistów. Od tego momentu IPN pracował nad ustaleniem jego tożsamości.

d3r18dq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r18dq
d3r18dq
Więcej tematów