Ukraiński deputowany Ołeh Laszko: Rosja wypowiedziała nam wojnę
Rosja wypowiedziała nam wojnę. To jest wojna - mówił na kijowskim Majdanie ukraiński deputowany Ołeh Laszko. - Ogłaszana jest pełna mobilizacja! - dodał. - To jawna agresja przeciwko suwerennej Ukrainie - tak pełniący obowiązki prezydenta kraju Ołeksandr Turczynow skomentował decyzję rosyjskiej Rady Federacji. Wyraziła ona zgodę na użycie rosyjskich wojsk na Ukrainie.
Czytaj także:
Na ukraińskim Majdanie znowu zebrali się ludzie. Ukraiński deputowany Ołeh Laszko powiedział, że "Rosja wypowiedziała Ukrainie wojnę".
- Bracia Ukraińcy, od was zależy, czy jutro będziemy budować wolną Ukrainę, czy kraj nasz pogrąży się w długim, obywatelskim powstaniu, wspieranym przez zbrojną interwencję rosyjskich wojsk- mówił na Majdanie premier rządu tymczasowego Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
W ten sposób zwrócił się do mieszkańców tych regionów, które są uważane za prorosyjskie. Demonstracje prorosyjskie odbyły się dzisiaj m.in. w Odessie, Charkowie, Dniepropietrowsku, Nikołajewie.
To jawna agresja przeciwko suwerennej Ukrainie. Tak pełniący obowiązki prezydenta kraju Ołeksandr Turczynow skomentował decyzję rosyjskiej Rady Federacji.
Turczynow rozmawiał przez telefon z amerykańskim sekretarzem stanu, Johnem Kerrym, któremu przedstawił swoją ocenę sytuacji. Politycy omówili ostatnie wydarzenia na Ukrainie, a szczególnie na Krymie. - Stany Zjednoczone zawsze stały na straży interesów suwerennych państw. Wspierają też wolność i demokrację na Ukrainie - powiedział amerykański sekretarz stanu.
Rosyjska Rada Federacji wyraziła zgodę na wysłanie wojsk na Ukrainę. O wydanie takiej zgody wnioskował prezydent Władimir Putin. Rosyjscy senatorowie twierdzą, że konieczna jest zbrojna interwencja w sąsiednim kraju, aby zapobiec rozlewowi krwi.
Deputowani Rady Federacji przekonują, że "banderowska dżuma” może dotrzeć do wschodnich regionów Ukrainy. W opinii rosyjskich senatorów - tam mieszka rosyjskojęzyczna mniejszość, której życie będzie zagrożone. Pojawiły się też opinie, że tylko dzięki wojskowej pomocy w 2008 r. udało się ocalić Osetyjczyków, na których napadli Gruzini. - Ten wniosek o wyrażenie zgody na interwencję zbrojną na Ukrainie jest zgodny z konstytucją Rosji, Ukrainy i każdego demokratycznego państwa - twierdzą rosyjscy senatorowie. Z senackiej trybuny padł także argument o bezpieczeństwie Floty Czarnomorskiej, stacjonującej na Krymie. -Gdy faszyści zajmą Krym, wygnają nas z półwyspu- twierdzą rosyjscy senatorowie. Deputowani obarczyli winą za wydarzenia na Ukrainie państwa Unii Europejskiej i USA. W ich opinii należy natychmiast podjąć interwencję na Ukrainie, aby nie dopuścić do powtórki z Jugosławii i Bliskiego Wschodu.